Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Medicul si pacientul - intamplari

2 participanți

In jos

Medicul si pacientul - intamplari Empty Medicul si pacientul - intamplari

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 08, 2010 9:26 am

Am o prietena care nu se simte prea bine ,si este posibil sa aibe probleme cu tiroida ,asa ca a facut programare la un medic (rezident) de la Parhon ,care doar palpandu-i tiroida i-a spus ca nu are nimic si i-a dat un tratament pe baza de diazepam etc ,fara sa ii faca nici o analiza de sange ! Cum este posibil asa ceva ? Ca medic ar trebui sa incerci sa faci totul pentru ca pacientul tau sa plece linistit de la tine ! Iar eu i-am zis ca dupa mine ar trebui sa faca totusi analizele de sange ,pentru linistea ei !
Acum sa va povestesc intalnirea mea cu Dr.Harsan ,despre care mi s-a spus ca este un medic foarte bun ...Doar ce am intrat la el ca imi zice :
"stii ca nu poti face copii,doar ca iti reglezi hormonii este posibil" ,ceea ce eu stiam ...apoi a batut campii,din ceea ce vorbeam tind sa cred ca habar nu avea cu ce se mananca tiroida hashimoto...m-a pus sa ma dezbrac si a inceput sa ma traga de bubis ,ca si cum eram o vacutza ! sotul meu se uita la mine ,ca ma schimbasem la fatza! apoi mi-a facut o eco si asta a foat tot ! analizele facute la gral ,mi-au iesit bine pt prima oara din 2002 ,ceea ce mi s-a parut un pic suspect ,si i-am spùs ,iar el a zis ca le pot repeta ,insa doar pentru ca vreau eu ,nu ca le recomanda el,ceea ce am si facut ,si surprizika ,analizele au iesit rau .La cabinet mi-a zis ca daca imi iese tsh-ul peste "n" sa iau de la mine putere inca o pastila lol! Si am avut un soc :affraid: Pai atunci de ce i-am platit atatia bani ,ca sa imi administrez singura doza ?
Padure fara uscaturi nu exista !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Medicul si pacientul - intamplari Empty Re: Medicul si pacientul - intamplari

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 6:02 am

In urma cu aproximativ 5- 6 ani, constiinta mea avea oarece mustrari ca nu mai bagasem cam de multisor in seama, tiroida cea buclucasa...ma programez asadar la o "faimoasa" doctorita ptr o ecografie tiroidiana... dupa eco am mai zabovit cateva minute ptr a imi da interpretarea..
desi pe unul din lobi apareau vreo 3-4 nodulasi, de diverse dimensiuni(de ordinul mm) cuconeta aroganta imi spune ca tratament nu imi da, ptr ca oricum ar fi un fel de frectie la picior de lemn, si ca nodulii vor creste oricum... dar sa nu ma ingrijorez prea tare, ca vor avansa lent.. in 5-6 ani oricum voi ajunge la cutit!!!!!I-as fi spus eu vreo doua, dar nu puteam sa patez imaginea familiei, caci venisem cu recomandare de la matusa mea care este la randul ei medic. lacrimi
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Medicul si pacientul - intamplari Empty Re: Medicul si pacientul - intamplari

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 16, 2010 9:17 am

Iulicutza a scris:In urma cu aproximativ 5- 6 ani, constiinta mea avea oarece mustrari ca nu mai bagasem cam de multisor in seama, tiroida cea buclucasa...ma programez asadar la o "faimoasa" doctorita ptr o ecografie tiroidiana... dupa eco am mai zabovit cateva minute ptr a imi da interpretarea..
desi pe unul din lobi apareau vreo 3-4 nodulasi, de diverse dimensiuni(de ordinul mm) cuconeta aroganta imi spune ca tratament nu imi da, ptr ca oricum ar fi un fel de frectie la picior de lemn, si ca nodulii vor creste oricum... dar sa nu ma ingrijorez prea tare, ca vor avansa lent.. in 5-6 ani oricum voi ajunge la cutit!!!!!I-as fi spus eu vreo doua, dar nu puteam sa patez imaginea familiei, caci venisem cu recomandare de la matusa mea care este la randul ei medic. lacrimi

acestor asa zisi medici eu le-as ridica dreptul de a profesa! morocanos dar faimoasa doctorita nu ti-a spus ca nodulii tai pot fii begnini sau maligni ? eu am avut niste noduli si am stat ca pe ace pana mi-au spus ca sunt benigni ,insa stiu ca influenteaza stresul foarte mult formarea lor! acum cum esti ,cum te simti ce tratament iei ? hug
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Medicul si pacientul - intamplari Empty Re: Medicul si pacientul - intamplari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum