Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa povestim !

+4
Iulia
Admin
lacrimi
ely_dodolina
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Lun Feb 15, 2010 6:46 pm

lacrimi a scris:
Ionescu Antoneta Elena a scris:
Iulicutza a scris:
lacrimi a scris:Locuiesc de fapt in Marea Britanie, dar am venit pentru niste examene in tara. Stau la parintii mei, care sunt din Gura Humorului, Suceava.
Ce mica-i lumea mare!!! Si mama mea e din Gura Humorului veselie

Daca vrei sa mori de ras, sa stii ca si eu, Antoneta sunt din Gura Humorului.
Am trait acolo 20 de anu dupa care am venit in Bucuresti cu repartitie de la liceu. Am intrat apoi la facultate si ...aici am ramas.
Mai multe informatii doar daca te intereseaza.
Antoneta

Asta e chiar culmea. Cum de suntem 3 cu radacini in Gura Humorului??? Chiar asa: poate ne intalnim la vara. Cine stie? Poate ne cunoastem si habar n-avem. Ca doar Gura Humorului nu e asa mare.....
Va pup

Draga " lacrimi", mi-am pus ochelarii cand am citit mesajul tau, eram convinsa ca ai renuntat la forum, mai ales dupa ce iti spusesem ca sunt din Gura Humorului . Ideea cu intalnitul la vara acasa este foarte buna, sper sa se materializeze. Nu te mai da la fund, tine legatura cu noi si nu mai fi inlacrimata. Mi-ar place sa-ti stiu numele. Prietena mea Ely-dodolina tocmai spunea ca este ingrijorata ca nu ai mai dat nici un semn de viata. Nu-i frumos, noi te iubim si vrem sa pastram leggatura, asta daca nu te deranjeaza.
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  lacrimi Lun Feb 15, 2010 7:24 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:
lacrimi a scris:
Ionescu Antoneta Elena a scris:
Iulicutza a scris:
lacrimi a scris:Locuiesc de fapt in Marea Britanie, dar am venit pentru niste examene in tara. Stau la parintii mei, care sunt din Gura Humorului, Suceava.
Ce mica-i lumea mare!!! Si mama mea e din Gura Humorului veselie

Daca vrei sa mori de ras, sa stii ca si eu, Antoneta sunt din Gura Humorului.
Am trait acolo 20 de anu dupa care am venit in Bucuresti cu repartitie de la liceu. Am intrat apoi la facultate si ...aici am ramas.
Mai multe informatii doar daca te intereseaza.
Antoneta

Asta e chiar culmea. Cum de suntem 3 cu radacini in Gura Humorului??? Chiar asa: poate ne intalnim la vara. Cine stie? Poate ne cunoastem si habar n-avem. Ca doar Gura Humorului nu e asa mare.....
Va pup

Draga " lacrimi", mi-am pus ochelarii cand am citit mesajul tau, eram convinsa ca ai renuntat la forum, mai ales dupa ce iti spusesem ca sunt din Gura Humorului . Ideea cu intalnitul la vara acasa este foarte buna, sper sa se materializeze. Nu te mai da la fund, tine legatura cu noi si nu mai fi inlacrimata. Mi-ar place sa-ti stiu numele. Prietena mea Ely-dodolina tocmai spunea ca este ingrijorata ca nu ai mai dat nici un semn de viata. Nu-i frumos, noi te iubim si vrem sa pastram leggatura, asta daca nu te deranjeaza.
Antoneta


Imi pare rau de absenta mea. M-am intors acasa si am avut atatea de rezolvat, incat nu prea am avut timp nici sa-mi deschid calculatorul.
Si nici nu m-am dus cu rezultatele la doctor... sa vad care e treaba cu tiroida mea...
Sper sa ma iertati. Si sper sa nu se mai intample.
Numele meu e Laura (iar numele meu de fata e Rumpel). Parintii mei stau in centru, vizavi de restaurantul Moldova. Ai tai pe unde stau.
Va iubesc si eu si va promit ca nu va mai neglijez
Doamne ajuta

lacrimi

Mesaje : 10
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty pentru Laura

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Lun Feb 15, 2010 7:33 pm

Draga mea,
asa cum iti spuneam, ma bucur ca ne-ai contactat din noi. Eu sunt plecata de acasa din 1980 si nu prea imi mai aduc aminte de multa lume, de fapt, le recunosc unora chipurile dar cu numele mai am de lucru.
Parintii mei au stat in Gura Humorului pana prin 98-2000. Atunci a ramas in apartament fratele meu care se casatorise iar ai mei si-au ridicat o casuta in Bucsoaia. In 2002 fratele meu a murit , sotia lui a plecat la Mangalia pentru ca ea de acolo era si parintii au vandut apartamentul. Stateam pe strada V. Alecsandri, langa scoala speciala si parcul orasului si de acasa ma cheama PROCS. Este posibil ca parintii tai sa-i cunoasca pe ai mei deoarece mama a lucrat in invatamant iar dupa revolutie a fost director la Scoala speciala din Humor. Sper ca ai idee despre ce vorbesc.Nu stiu ce varsta ai ca sa-mi fac o idee despre cum stam, eu am 48 de ani.
Raspunde-mi ca m-ai facut curioasa, Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  lacrimi Lun Feb 15, 2010 10:00 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga mea,
asa cum iti spuneam, ma bucur ca ne-ai contactat din noi. Eu sunt plecata de acasa din 1980 si nu prea imi mai aduc aminte de multa lume, de fapt, le recunosc unora chipurile dar cu numele mai am de lucru.
Parintii mei au stat in Gura Humorului pana prin 98-2000. Atunci a ramas in apartament fratele meu care se casatorise iar ai mei si-au ridicat o casuta in Bucsoaia. In 2002 fratele meu a murit , sotia lui a plecat la Mangalia pentru ca ea de acolo era si parintii au vandut apartamentul. Stateam pe strada V. Alecsandri, langa scoala speciala si parcul orasului si de acasa ma cheama PROCS. Este posibil ca parintii tai sa-i cunoasca pe ai mei deoarece mama a lucrat in invatamant iar dupa revolutie a fost director la Scoala speciala din Humor. Sper ca ai idee despre ce vorbesc.Nu stiu ce varsta ai ca sa-mi fac o idee despre cum stam, eu am 48 de ani.
Raspunde-mi ca m-ai facut curioasa, Antoneta


Ma bucur ca mi-ai raspuns. Eu sunt ceva mai tanara (am 34 ani), dar sunt si eu plecata din 2000. Stiu Strada V Alecsandri si cred ca o stiu din vedere si pe mama ta. Ca si tine, stiu mai mult lumea dupa chip, decat dupa nume. Dar de ce a murit fratele tau? (scuze nu vreau sa fiu nesimtita!, dar nu cumva era cam de aceeasi varsta cu mine sau cu cativa ani mai mare?)
Te pup

lacrimi

Mesaje : 10
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 8:22 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga mea,
asa cum iti spuneam, ma bucur ca ne-ai contactat din noi. Eu sunt plecata de acasa din 1980 si nu prea imi mai aduc aminte de multa lume, de fapt, le recunosc unora chipurile dar cu numele mai am de lucru.
Parintii mei au stat in Gura Humorului pana prin 98-2000. Atunci a ramas in apartament fratele meu care se casatorise iar ai mei si-au ridicat o casuta in Bucsoaia. In 2002 fratele meu a murit , sotia lui a plecat la Mangalia pentru ca ea de acolo era si parintii au vandut apartamentul. Stateam pe strada V. Alecsandri, langa scoala speciala si parcul orasului si de acasa ma cheama PROCS. Este posibil ca parintii tai sa-i cunoasca pe ai mei deoarece mama a lucrat in invatamant iar dupa revolutie a fost director la Scoala speciala din Humor. Sper ca ai idee despre ce vorbesc.Nu stiu ce varsta ai ca sa-mi fac o idee despre cum stam, eu am 48 de ani.
Raspunde-mi ca m-ai facut curioasa, Antoneta
Si eu am o matusa la Bucsoaia.. tanti Saveta.. rumena si voinica cred ca are vreo 90 ani si se indarjeste sa traiasca lol!
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 8:23 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:
Iulicutza a scris:
lacrimi a scris:Locuiesc de fapt in Marea Britanie, dar am venit pentru niste examene in tara. Stau la parintii mei, care sunt din Gura Humorului, Suceava.
Ce mica-i lumea mare!!! Si mama mea e din Gura Humorului veselie


Daca vrei sa mori de ras, sa stii ca si eu sunt din Gura Humorului. Asadar, chiar ca este mica lumea.
Poate ne intalnim la vara, eu la parintii mei, tu la bunici, ce zici?
Antoneta
Bunicii mei au murit de mult asa ca mai greu cu intalnitul in Gura Humorului
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty prietene

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 16, 2010 9:12 am

Dragutza mea Laura ce ma bucur ca ai dat un semn ! eram ingrijorata plans trebuie sa te dojenesc ca nu te-ai dus la medic ,nu lasa sa treaca prea mult timp si du-te sa mai auzi o parere ! Tare ma bucur ca va intelegeti si cine stie poate la vara ... cadou o sa ne vedem toate ,daca o sa pot hug imi sunteti toate dragi si e bine cand cineva care nu te stie personal se gandeste la tine ,spune o rugaciune si te ajuta moral ,are si internetul partile lui bune ,aceasta este una din ele ! pentru toate floricica pup
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 10:17 am

lacrimi a scris:
Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga mea,
asa cum iti spuneam, ma bucur ca ne-ai contactat din noi. Eu sunt plecata de acasa din 1980 si nu prea imi mai aduc aminte de multa lume, de fapt, le recunosc unora chipurile dar cu numele mai am de lucru.
Parintii mei au stat in Gura Humorului pana prin 98-2000. Atunci a ramas in apartament fratele meu care se casatorise iar ai mei si-au ridicat o casuta in Bucsoaia. In 2002 fratele meu a murit , sotia lui a plecat la Mangalia pentru ca ea de acolo era si parintii au vandut apartamentul. Stateam pe strada V. Alecsandri, langa scoala speciala si parcul orasului si de acasa ma cheama PROCS. Este posibil ca parintii tai sa-i cunoasca pe ai mei deoarece mama a lucrat in invatamant iar dupa revolutie a fost director la Scoala speciala din Humor. Sper ca ai idee despre ce vorbesc.Nu stiu ce varsta ai ca sa-mi fac o idee despre cum stam, eu am 48 de ani.
Raspunde-mi ca m-ai facut curioasa, Antoneta


Ma bucur ca mi-ai raspuns. Eu sunt ceva mai tanara (am 34 ani), dar sunt si eu plecata din 2000. Stiu Strada V Alecsandri si cred ca o stiu din vedere si pe mama ta. Ca si tine, stiu mai mult lumea dupa chip, decat dupa nume. Dar de ce a murit fratele tau? (scuze nu vreau sa fiu nesimtita!, dar nu cumva era cam de aceeasi varsta cu mine sau cu cativa ani mai mare?)


Pe fratele meu il chema Cezar si a murit din cauza unui cancer galopant la rinichi si deja, in 2 sapt. facuse metastaze la ficat. Anul acesta ar fi facut in vara 46 de ani, nu stiu daca l-ai cunoscut.
Te pup

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Mariana Popa Mar Feb 16, 2010 1:27 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Sunt Antoneta,
In seara aceasta, vreau sa va spun povestea mea...

Am mai scris un comentariu pe care, pare-se, l-am sters inainte de a-l posta, atat m-am invartit printre n-spele de ferestre deschise in comp. meu, sau l-am trimis te miri unde!
Intr-adevar, Antoneta, viata loveste uneori crunt, dureros, frustrant...ramanem cu sufletul gol si mintea plina de mii de intrebari ale caror raspunsuri sunt undeva, departe, intr-o alta ratiune a lucrurilor. Cand mi-am pierdut sotul de 35 de ani dupa o lupta acerba cu cancerul, n-am putut sa fac altceva decat sa fiu ravasita, daramata, pustie. Apoi, am invatat ca nu exista intamplare in viata omului, ca tot ceea ce traim are un rost, un inteles, si-am incercat sa-l patrund.
Ma gandesc ca avem un Dumnezeu bun si milostiv si care atunci cand ne incearca, ne trimite si mangaierea, ca sa nu deznadajduim, caci "toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu".
Trecerea mea prin suferinta m-a apropiat de Dumnezeu, de oameni. Am invatat sa ma bucur de viata mai mult, s-o pretuiesc, caci zicea cineva asa : "prin ochii care au plans, lumea se vede mai frumoasa"...
Draga mea Antoneta, suflet minunat, curaj si putere! Te imbratisez din toata inima!

Mariana Popa

Mesaje : 28
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 2:22 pm

Mariana Popa a scris:
Ionescu Antoneta Elena a scris:Sunt Antoneta,
In seara aceasta, vreau sa va spun povestea mea...

Am mai scris un comentariu pe care, pare-se, l-am sters inainte de a-l posta, atat m-am invartit printre n-spele de ferestre deschise in comp. meu, sau l-am trimis te miri unde!
Intr-adevar, Antoneta, viata loveste uneori crunt, dureros, frustrant...ramanem cu sufletul gol si mintea plina de mii de intrebari ale caror raspunsuri sunt undeva, departe, intr-o alta ratiune a lucrurilor. Cand mi-am pierdut sotul de 35 de ani dupa o lupta acerba cu cancerul, n-am putut sa fac altceva decat sa fiu ravasita, daramata, pustie. Apoi, am invatat ca nu exista intamplare in viata omului, ca tot ceea ce traim are un rost, un inteles, si-am incercat sa-l patrund.
Ma gandesc ca avem un Dumnezeu bun si milostiv si care atunci cand ne incearca, ne trimite si mangaierea, ca sa nu deznadajduim, caci "toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu".
Trecerea mea prin suferinta m-a apropiat de Dumnezeu, de oameni. Am invatat sa ma bucur de viata mai mult, s-o pretuiesc, caci zicea cineva asa : "prin ochii care au plans, lumea se vede mai frumoasa"...
Draga mea Antoneta, suflet minunat, curaj si putere! Te imbratisez din toata inima!


Draga Mariana,
vad ca suntem in aceeasi barca, amandoua fara soti, dar macar al meu a murit la 51 de ani, tocmai cand mai aveam 8 luni si faceam 25 de ani de la casatorie. Ne facusem si planuri, dar au ramas undeva, departe. A venit doar un gol imens, o lipsa de interes si multa apatie. Nu mi-ai spus daca ai copii si mai ales ce varste au. Cand s-a intamplat nenorocirea cu sotul tau? Al meu a plecat in 25 sept. 2006 si pentru mine, timpul a trecut foarte greu. Stii ca sotul meu era un mare iubitor al Sibiului? Ne-am petrecut un revelion la Imparatul Romanilor si am mai fost si la o nunta acolo. Munteanu Aurel era un bun prieten al sotului meu si de asemeni, Sergiu Cipariu. De aceea ti-am spus la inceput ca am amintiri frumoase din Sibiu si ca mi-e dor de el dar nu stiu daca as putea sa-l revad, nu cred ca as avea putere; mi-ar rascoli prea mult doruri de putin timp stinse.
Incep sa plang si inchei,
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Mariana Popa Mar Feb 16, 2010 5:55 pm

Antoneta, e drept ca amintirile cu oameni dragi care nu mai sunt dor teribil. Rana ta e inca proaspata, eu pot sa spun ca abia dupa 3 ani de la plecarea lui Olimpiu am inceput realizez ca totusi, lucrurile n-au sa mai fie nicand ca inainte si ca trebuie sa-mi usurez viata trecand peste tot, privind inainte si nu doar inapoi.
Sunt mai bine de 10 ani de cand sotul meu nu mai e langa mine (1999, septembrie) si imi aduc aminte si acum, cu lux de amanunte, lucruri care s-au intamplat intre noi, discutii frumoase, glume, gesturi...Baietelul nostru avea 8 ani, incepuse clasa a II a, acum e ditamai baiatul, termina liceul, parca nici nu-mi vine sa cred c-a trecut atata timp...
Sibiul e frumos, intr-adevar, poate te hotarasti sa-l intalnesti din nou, dupa multi ani, asa cum ai revazut marea si plaiurile bucovinene...

P.S. Ce predai? Am o stima nesfarsita pentru dascali, m-au invatat...aproape tot ce stiu!

Mariana Popa

Mesaje : 28
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 7:27 pm

Mariana Popa a scris: Antoneta, e drept ca amintirile cu oameni dragi care nu mai sunt dor teribil. Rana ta e inca proaspata, eu pot sa spun ca abia dupa 3 ani de la plecarea lui Olimpiu am inceput realizez ca totusi, lucrurile n-au sa mai fie nicand ca inainte si ca trebuie sa-mi usurez viata trecand peste tot, privind inainte si nu doar inapoi.
Sunt mai bine de 10 ani de cand sotul meu nu mai e langa mine (1999, septembrie) si imi aduc aminte si acum, cu lux de amanunte, lucruri care s-au intamplat intre noi, discutii frumoase, glume, gesturi...Baietelul nostru avea 8 ani, incepuse clasa a II a, acum e ditamai baiatul, termina liceul, parca nici nu-mi vine sa cred c-a trecut atata timp...
Sibiul e frumos, intr-adevar, poate te hotarasti sa-l intalnesti din nou, dupa multi ani, asa cum ai revazut marea si plaiurile bucovinene...

P.S. Ce predai? Am o stima nesfarsita pentru dascali, m-au invatat...aproape tot ce stiu!

Draga mea,
predau chimie la o scoala generala. Fac asta de 20 de ani si tot nu m-am plictisit. Atat doar ca de multe ori vin foarte deprimata de la scoala deoarece elevii de astazi nu mai au respect nici pentru scoala nici pentru dascali. Dar eu ii iubesc oricum si le iert multe.
Si sa stii ca nu exista an in care sa nu mergem la mare, la inceput pentru copii iar apoi si pentru noi si acum, chiar dupa 3 ani si cateva luni, nu ma simt bine acolo, merg in fiecare vara pentru ca am probleme cu spatele si mai am si un reumatism, dar vad totul prin ochii nostri, nu ai mei si iar ...ma doare. Sotul meu era indragostit de mare, chiar daca s-a nascut in Bucuresti. Nu mai pot sta pe plaja mai ales atunci cand vad familii fericite, nu le invidiez si nu mi-e ciuda pe ele, dar mi-ar fi placut sa fiu si eu cu Daniel...
Copiii mei sunt mari :Alex are 28 de anul acesta si va deveni tatic in septembrie, iar Mircea are 27 de ani in decembrie si sta cu mine, inca nu s-a insurat. viata mea este implinita, dar lipseste esenta. Merg mereu la cimitir, nu lipsesc decat cand nu sunt in Bucuresti sau cand chiar nu pot sa ajung pentru ca ploua f. tare sau ninge si nu pot scoate masina, dar in rest... nu lipsesc.
E greu, ma intelegi, voi supravietui dar nu voi mai trai.
Sa stii ca si drumurile in Bucovina ma dor dar am parinti in varsta, de care vreau sa ma mai bucur cat traiesc ( tata are un cancer si nu stiu cat va mai rezista )... asta este, nu putem schimba nimic, doar trebuie sa acceptam..
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  lacrimi Mar Feb 16, 2010 11:27 pm

[quote="Ionescu Antoneta Elena)
Pe fratele meu il chema Cezar si a murit din cauza unui cancer galopant la rinichi si deja, in 2 sapt. facuse metastaze la ficat. Anul acesta ar fi facut in vara 46 de ani, nu stiu daca l-ai cunoscut.
Te pup[/quote][/quote]



Probabil ca nu l-am cunoscut. Dar totusi numele, Procs, mi se pare tare cunoscut. Imi pare rau sa aud ca tot cancerul a fost cel care l-a "rapit" si pe fratele tau. Anul trecut am fost socata sa aud ca un barbat, de varsta mea, care nu a baut niciodata, nu a fumat niciodata, a facut sport mereu, sa moara de cancer (vorbesc de Costel Anusca, probabil ca nu-l cunosteai, dar locuia tot pe Vasile Alecsandri)... e atat de cruda viata asta uneori... Dar Dumnezeu stie de ce se intampla toate...
Te pup

lacrimi

Mesaje : 10
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Mier Feb 17, 2010 9:43 am

Fetelor, iaca noi radem, glumim, dar scroafa-i moarta-n cotet.Mi-a cam intrat morcovelul de vreo 2 zile...am inceput sa ma gandesc serios ca inevitabil(e doar o chestiune de timp) voi ajunge iar la cutit lacrimi Si e tare "palpitant", credeti-ma, numai cand mi-aduc aminte plans .. Doar ca asta se intampla cu 20 de ani in urma, cand eram verde si optimista si fara alte probleme de sanatate... pe scurt, treaba sta cam asa: in anul 1990 am avut o operatie de tiroida...se formase un nodul pe lobul stang .. dupa toate testele facute la Parhon, in care doctorii au sperat ca se poate resorbi prin tratament, s-a ajuns la concluzia ca totul a fost format in urma unei suparari mari pe care o avusesem in acea perioada si numai bisturiul putea fi solutia!
Asadar mi-a fost extirpat lobul stang si o portiune din istm ...tratament mi-a fost prescris doar 1 luna dupa operatie.. l-am urmat ca un copilas disciplinat ce eram pe atunci.. apoi chirurgul, la urmatorul control, a zis ca sunt "tun" , ca de acum inainte voi lua in greutate in mod normal.(la momentul operatiei aveam 49 kg la 175cm inaltime.. schelet ambulant, nu alta plans)
Anii au trecut, mi-am tratat distinsa tiroida asa cum dealtfel si merita, cu o nobila indiferenta lol!
In 2006 am reinceput sa refac testele de hormoni tiroidieni care au iesit an de an in limite normale... ultimul chiar l-am facut aici, acum cateva luni si a iesit ok( nu am inteles insa de ce aici , desi mi-au luat un vagon de sange, in care mi-au facut testele generale de sange, au efectuat numai TSH si nu si T3 si T4???? oricum, nu are rost sa ma enervez fiindca sunt la capatul pamantului, intr-un oras in care numai bolnav sa nu fii, fara doctori buni, un sistem sanitar defectuos!!!...
Precum spuneam intr-o alta postare, am mai facut o eco tiroidina acum relativ 6 ani, cand s-a constatat ca si lobul drept are acum ceva vizitatori, niste micronodulasi.. doctorita a spus ca nu imi prescrie tramanet, acesta fiind intuil ptr ca nodulii vor creste oricum... incet, dar vor creste, astfel incat, in cca 5-6 ani voi ajunge la operatie.. lacrimi
Iata ca cei 5-6 ani estimati de "distinsa duamna" s-au scurs...ultima eco facuta a fost in toamna lui 2007, deci acum 2 ani si jumatate... nodulasii erau tot acolo.. am facut eco la clinica Medsana(una dintre cele mai bune clinici particulare din Bucuresti), doctorita sepcialista a fost f amabila si mi-a explicat ce si cum... nici dansa la randul ei nu mi-a prescris vreun tratament mirat si mi-a spus ca totul este sub control cu acei micronodulasi.
De vreo 2 saptamani insa, ma trezesc noaptea cu stari de sufocare, care nu mai stiu daca sunt de la starile mele obisnuite de anxietate, sau poate de la nodulii care au crescut si acum apasa pe esofag(asa cum imi amintesc ca fusese acum 20 de ani)... am uitat sa va spun ca atunci, a fost ceva de groaza, nu puteam dormi in pozitie orizontala, ptr ca ma sufocam, si plus ca frica era uriasa, asa incat ce credeti? ma plimbam cu autobuzul de la un capat la altul, si uite asa, in acea pozitie chinuita, atipeam si eu .. stiu ca pare haios acum, poate unele dintre voi o sa ziceti ca am ceva defect la "scufita" insa asta era singura metoda de a adormi.
Cred ca o sa merg zilele astea la medicul de familie sa cer o trimitere ptr eco tiroidiana.. daca or avea astia pe aici asa ceva!!! lacrimi Parca vad ca iarasi se infurie dragutul sot, ca va trebui sa mergem in alt oras si sa cheltuim un porcoi de bani, pe care din pacate in momentul de fata nu-i avem....a fi bolnav a ajuns, din pacate, un mare lux in zilele noastre lol!
hug fetele si va doresc sa aveti o tiroida disciplinata si prietenoasa floricica
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Admin Mier Feb 17, 2010 1:50 pm

M-a amuzat foarte tare ce ai scris ,pana la un anumit punct : nodulii ! nu e de joaca cu ei,din pacate stiu cum sta treaba cu ei ! In mod normal apar (din spusele doctoritei mele din Spania ,care era singura pe Andalucia ,cum ar fi Muntenia la noi,nu prea au nici ei endocrini buni ) la suparari mari ,iar eu in aceea perioada ,am avut mai multe plans Acum ea nu a vrut sa ma opereze a zis intai sa vedem cum sunt : "rai" sau "buni" ,si ai mei au fost din a doua categorie ,asa ca mi-a schimbat doza si mi-a recomandat o viata fara stres (cam greu in zilele noastre morocanos ).Mi-a explicat ca hormonii tiroidieni (fie cei facuti de propia glanda ,fie cei pe care ii luam ) se imprastie rapid in tot corpul ,si dc ar fi fost nodulii din prima categorie operatia ar fi fost riscanta ,deoarece cancerul s.ar fi raspandit rapid in corp ! Iti dai seama ca am fost tipat ,eram si singura acolo ,sotul fiindu-mi plecat cu treburi ! l-am avut pe Maxi langa mine ,Nano inca nu intrase in viata noastra ,si doar Maxi stie cum au fost noptile mele pana ce am primit rezultatul.
Eu zic sa te duci la medic sa nu o mai lasi pe mai tarziu...si cum D-zeu de nu ti-au dat nici un tratament ? bataitza medicilor care te-au vazut si nu s-au preocupat pentru tine! Si eu am avut si mai am stari de sufocare ,mi se intampla sa ma inec fara sa mananc sau sa beau nimic,sau pur si simplu sa nu mai intre aerul si nici sa mai iasa plans Asa ca eu te inteleg si ma "bucur" ca mai exista cineva caruia i se intampla ca si mie ,ca doar cei care trec prin ce treci tu ,te inteleg total ! Sora mea si sotul ma inteleg ,restul nu stiu ,si nici nu imi mai bat capul veselie Asta sunt !
In ceea ce priveste faptul ca aici in Ro nu se fac analizele complete,doar la cerere,iarasi am ramas paf ! Pai eu in Spania faceam TSH,T3 si T4 si anticorpii si inca ceva nu mai stiu cum ii zice in romana(o sa caut), si aici anumiti medici nu stiu cum sa te jecmaneasca mai mult .Insa exista si medici care isi fac meseria asa cum trebuie ,dar sunt greu de gasit !
Ma tii la curent cu tiroida ta si sa ne rugam la Doamne sa nu ajungi iar la cutit !
Eu as da orice sa nu mai fiu bolnava ,si ma doare cand cei ce nu au probleme de sanatate nu te inteleg ,si pe deasupra te mai pun si la zid melancolic

Admin
Admin

Mesaje : 23
Data de inscriere : 30/01/2010

https://tiroida.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mier Feb 17, 2010 4:58 pm

Iulicutza a scris:Fetelor, iaca noi radem, glumim, dar scroafa-i moarta-n cotet.Mi-a cam intrat morcovelul de vreo 2 zile...am inceput sa ma gandesc serios ca inevitabil(e doar o chestiune de timp) voi ajunge iar la cutit lacrimi Si e tare "palpitant", credeti-ma, numai cand mi-aduc aminte plans .. Doar ca asta se intampla cu 20 de ani in urma, cand eram verde si optimista si fara alte probleme de sanatate... pe scurt, treaba sta cam asa: in anul 1990 am avut o operatie de tiroida...se formase un nodul pe lobul stang .. dupa toate testele facute la Parhon, in care doctorii au sperat ca se poate resorbi prin tratament, s-a ajuns la concluzia ca totul a fost format in urma unei suparari mari pe care o avusesem in acea perioada si numai bisturiul putea fi solutia!
Asadar mi-a fost extirpat lobul stang si o portiune din istm ...tratament mi-a fost prescris doar 1 luna dupa operatie.. l-am urmat ca un copilas disciplinat ce eram pe atunci.. apoi chirurgul, la urmatorul control, a zis ca sunt "tun" , ca de acum inainte voi lua in greutate in mod normal.(la momentul operatiei aveam 49 kg la 175cm inaltime.. schelet ambulant, nu alta plans)
Anii au trecut, mi-am tratat distinsa tiroida asa cum dealtfel si merita, cu o nobila indiferenta lol!
In 2006 am reinceput sa refac testele de hormoni tiroidieni care au iesit an de an in limite normale... ultimul chiar l-am facut aici, acum cateva luni si a iesit ok( nu am inteles insa de ce aici , desi mi-au luat un vagon de sange, in care mi-au facut testele generale de sange, au efectuat numai TSH si nu si T3 si T4???? oricum, nu are rost sa ma enervez fiindca sunt la capatul pamantului, intr-un oras in care numai bolnav sa nu fii, fara doctori buni, un sistem sanitar defectuos!!!...
Precum spuneam intr-o alta postare, am mai facut o eco tiroidina acum relativ 6 ani, cand s-a constatat ca si lobul drept are acum ceva vizitatori, niste micronodulasi.. doctorita a spus ca nu imi prescrie tramanet, acesta fiind intuil ptr ca nodulii vor creste oricum... incet, dar vor creste, astfel incat, in cca 5-6 ani voi ajunge la operatie.. lacrimi
Iata ca cei 5-6 ani estimati de "distinsa duamna" s-au scurs...ultima eco facuta a fost in toamna lui 2007, deci acum 2 ani si jumatate... nodulasii erau tot acolo.. am facut eco la clinica Medsana(una dintre cele mai bune clinici particulare din Bucuresti), doctorita sepcialista a fost f amabila si mi-a explicat ce si cum... nici dansa la randul ei nu mi-a prescris vreun tratament mirat si mi-a spus ca totul este sub control cu acei micronodulasi.
De vreo 2 saptamani insa, ma trezesc noaptea cu stari de sufocare, care nu mai stiu daca sunt de la starile mele obisnuite de anxietate, sau poate de la nodulii care au crescut si acum apasa pe esofag(asa cum imi amintesc ca fusese acum 20 de ani)... am uitat sa va spun ca atunci, a fost ceva de groaza, nu puteam dormi in pozitie orizontala, ptr ca ma sufocam, si plus ca frica era uriasa, asa incat ce credeti? ma plimbam cu autobuzul de la un capat la altul, si uite asa, in acea pozitie chinuita, atipeam si eu .. stiu ca pare haios acum, poate unele dintre voi o sa ziceti ca am ceva defect la "scufita" insa asta era singura metoda de a adormi.
Cred ca o sa merg zilele astea la medicul de familie sa cer o trimitere ptr eco tiroidiana.. daca or avea astia pe aici asa ceva!!! lacrimi Parca vad ca iarasi se infurie dragutul sot, ca va trebui sa mergem in alt oras si sa cheltuim un porcoi de bani, pe care din pacate in momentul de fata nu-i avem....a fi bolnav a ajuns, din pacate, un mare lux in zilele noastre lol!
hug fetele si va doresc sa aveti o tiroida disciplinata si prietenoasa floricica


Draga mea,
sper sa fie o alarma falsa si sa scapi mai usor, fara operatie.Este adevarat ca policlinica Medsana este una motzata, are un stil occidental de a trata pacientii, adica, fata de ceea ce am avut noi pana acum, dar preturile practicate sunt prohibitive. Ca sa participi la o consultatie, pe mine, ca amarat de dascal, ma deznoada. In plus, revenirea te costa alti bani iar analizele nu sunt nici ele ieftine. E adevarat, ca te face sa te simti important, dar este numai o aparenta.
Prietena mea, care a avut cancer la san, a fost la control la prof. Blidaru care i-a recomandat o biopsie numai la Medsana, pe care a facut-o la o doctorita f. batrana, fara anestezie, fara pic de omenie, si cu o multime de bani. S-a dus cu rezultatele, alti bani, s-a operat la Oncologic la acelasi profesor, dar la control nu o chema la spital ci tot la Medsana, pentru alti bani grei. Daca facea imprudenta sa mearga la control la spital, nu statea cu ea decat 2-3 minute, ca era "ocupat" dl. prof. Nu spun ca si in spital scotea bani din buzunar, dar doar 50 lei sau o sticla de ceva.
Eu mai am o amintire neplacuta despre Medsana pentru ca si sotul meu a tocat acolo multi, foarte multi bani pentru ca el a fost bolnav 13 ani inainte de a muri. Singurul lucru adevarat este ca in Romania, nu sunt multi specialisti in endocrinologie; doar si "dragul" nostru presedine, nu s-a operat la Viena? Si la el nu se uitau ca la mine. Sunt asa de suparata si de trista pentru toate astea.... Chiar ca este un lux sa fii bolnav astazi. Nu multi si-l pot permite, dar sa va uitati pe fluturasul de salariu, cam cati bani dam la CAS.
Oricum, nu stati fetelor fara sa va investigati ca uite ca se agraveaza boala. Nu-i a buna ca va sufocati si ca nu mai puteti respira. Daca puteti, mergeti macar la 2 specialisti. Eu v-am povestit ca doctorita mea endocrinolog m-a intoxicat cu eutirox,si ca de la cromul pe care l-am luat, m-a apucat o mancarime de piele, de-mi venea sa rup fasii de carne de pe mine. Am patit-o rau si am schimbat-o, dar nu am certitudinea ca am nimerit una mai desteapta. Acum ma sint bine, dar nu mai iau nimic, nici o pastila. doar gandesc pozitiv si am mare incredere in Dumnezeu. De cand frecventez regulat biserica, si merg si la Sf. Maslu, eu sunt alt om.
Va sarut Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Joi Feb 18, 2010 1:44 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga mea,
sper sa fie o alarma falsa si sa scapi mai usor, fara operatie.Este adevarat ca policlinica Medsana este una motzata, are un stil occidental de a trata pacientii, adica, fata de ceea ce am avut noi pana acum, dar preturile practicate sunt prohibitive. Ca sa participi la o consultatie, pe mine, ca amarat de dascal, ma deznoada. In plus, revenirea te costa alti bani iar analizele nu sunt nici ele ieftine. E adevarat, ca te face sa te simti important, dar este numai o aparenta

Draga Antoaneta, pe mine nu m-a trimis nimeni acolo, m-am dus de buna voie, fiindca era exact inainte de plecarea din tara, eram in maaaaaare graba... fara rezultatul acestui test nu primeam viza.. ca deh, la vizita medicala unde te intrebau si compozitia laptelui pe care l-ai supt la mama ('lol!') a trebuit sa declar operatia de tiroida de acum 20 ani... si ptr ca pe biletul de externare nu era trecut rezultatul biopsiei, le-a fost teama celor de la emigrari, ca nu cumva sa fi fost cancer... le-am explicat ca daca era cancer , in 20 ani as fi fost deja oale si ulcele si nu vie si tzantzosha in fata lor....asadar, alta clinica cu un nume mai bun nu stiam, plus ca nu aveam timp sa ma plimb pe la spital de stat si sa astept la cozi interminabile..
si pana la urma, tot trebuia sa dai bani in plic doctorului si asistentelor care iti luau probele... deci la un mic calcul, tot la pretul de la Medsana ajungeam.

Ionescu Antoneta Elena a scris:Prietena mea, care a avut cancer la san, a fost la control la prof. Blidaru care i-a recomandat o biopsie numai la Medsana, pe care a facut-o la o doctorita f. batrana, fara anestezie, fara pic de omenie, si cu o multime de bani
.
Din pacate am auzit de asemenea practici.. eu am experienta unei mamografii la Medsana 'lacrimi'.. f traumatizanta de fapt... ziceai ca sunt vacuta la muls, asa trageau de sanii mei, care nefiind voluminosi, iti dai seama cat de greu si dureros a fost sa mi-i faca sandwich in mamograf, asa cum era procedura 'zambaret'


Ionescu Antoneta Elena a scris: Singurul lucru adevarat este ca in Romania, nu sunt multi specialisti in endocrinologie; doar si "dragul" nostru presedine, nu s-a operat la Viena? Si la el nu se uitau ca la mine. Sunt asa de suparata si de trista pentru toate astea
.
Pai daca acesta e adevarul, atunci chiar ca nu ma mai stresez... ma duc la doctorii mei de aici, ca tot incapabili sunt 'da' Macar aici am avantajul ca aparatura este mult mai avansata.


Ionescu Antoneta Elena a scris:Oricum, nu stati fetelor fara sa va investigati ca uite ca se agraveaza boala. Nu-i a buna ca va sufocati si ca nu mai puteti respira. Daca puteti, mergeti macar la 2 specialisti.
.
Pai nu vezi ca in cazul meu, am fost la mai multi, iar raspunsul lor a fost la unison???
Oricum, o sa incerc sa mai fac o eco aici, ca sa vad nodulasii la ce dimensiuni au ajuns in acesti 3 ani de cand nu i-am mai verificat ... facand haz de necaz... la ce necazuri am avut eu in acesti 3 ani... nu ar fi de mirare ca nodulii sa fi ajuns mai mari decat dimensiunea lobului
'morocanos' Doamne fereste!!!! Oricum, sa nu devin paranoica in presupuneri false, fiindca eu sunt fruntasa la capitolul panica...
Asa ca, vazut si facut! sau, facut si vazut! 'veselie'


Ionescu Antoneta Elena a scris:De cand frecventez regulat biserica, si merg si la Sf. Maslu, eu sunt alt om.
Va sarut Antoneta
Subscriu si eu la Sf Maslu... am fost vindecata de o gastrita nesuferita, dupa ce am mers regulat , timp de 1 an de zile, la Sf Maslu.
Eu obisnuiam sa merg la biserica Sf Ilie de la Piata Unirii.. f aproape de manastirea Antim.. tu, Antoaneta precis stii despre care biserica vorbesc.. acolo slujba Sfantului Maslu se facea cu 5 preoti... uneori si cu 7. Foarte puternice erau rugaciunile, ti se facea pielea de gaina!!!!!!!!!!!!
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Mar Mar 02, 2010 1:30 am

Revin cu noutati de pe frontul de sud.
Testele de hormoni TSH, T3 si T4 au iesit in limite normale. La eco au aparut nodulasii despre care stiam, dar care intre timp s-au dublat in dimensiune.Deocamdata nu este nici un pericol, mai ales ca tiroida functioneaza INCA!!!!
Am facut si raze la plamani .. au iesit ok.. in sfarsit, azi m-au programat la testul ptr astm .. daca si asta iese bine, efectiv simt ca ma invart din nou in jurul cozii. Ceva de genul: "mancat bine, culcat bine, dimineata sculat mort!!!!" lol! iar eu continui sa ma sufoc noapte de noapte morocanos
Ely bobonata, nu te-am uitat cu ceaiul de sanziene, cand ma intorc de la doctor o sa incerc sa postez floricica (si ca sa vezi cat de "disciplinata" sunt, l-am cumparat si l-am inghesuit repede in fundul dulapului , in loc sa las lenea la o parte si sa fac ceiucul miraculos bataitza )
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Mar 02, 2010 9:14 am

Iulicutza a scris:Revin cu noutati de pe frontul de sud.
Testele de hormoni TSH, T3 si T4 au iesit in limite normale. La eco au aparut nodulasii despre care stiam, dar care intre timp s-au dublat in dimensiune.Deocamdata nu este nici un pericol, mai ales ca tiroida functioneaza INCA!!!!
Am facut si raze la plamani .. au iesit ok.. in sfarsit, azi m-au programat la testul ptr astm .. daca si asta iese bine, efectiv simt ca ma invart din nou in jurul cozii. Ceva de genul: "mancat bine, culcat bine, dimineata sculat mort!!!!" lol! iar eu continui sa ma sufoc noapte de noapte morocanos
Ely bobonata, nu te-am uitat cu ceaiul de sanziene, cand ma intorc de la doctor o sa incerc sa postez floricica (si ca sa vezi cat de "disciplinata" sunt, l-am cumparat si l-am inghesuit repede in fundul dulapului , in loc sa las lenea la o parte si sa fac ceiucul miraculos bataitza )

Draga Iulicutza,
ma bucur ca testele de hormoni tiroidieni ti-au iesit bine si ca la plamani nu ai nimic. Am auzit si eu vorba aceea cu : "mancat bine, baut bine, dimineata sculat mort" dar eu am luat-o intotdeauna ca pe o gluma buna si nu m-am gandit la ea ca la ceva real.
Fa-ti si testele pentru astm, sa dea Dumnezeu sa nu ai probleme cu asta ca ai viata grea cu astmul.
Daca nu iti prieste atmosfera din Australia? ca s-au mai vazut cazuri. Toate problemele pe care le ai acum, mai putin cea a tiroidei, le aveai si in tara?
Este posibil ca organismul tau sa fie setat pentru o alta clima si sa nu-ti priasca ceea ce ai gasit acolo. Plus ca pe tine, acum te-au coplesit problemele cu moartea tatalui tau peste care este greu sa treci intr-un an, sanatatea mamei tale si poate cea a surorii tale.
Eu mai cred ca tu suferi mult ca nu poti fi aici acum, cand mama are nevoie de tine si tot gandindu-te la asta, iti pierzi echilibrul si asa fragil din cauza tiroidei.
Draga mea, tine-ma la curent cu tot ce mai faci, ca vreau sa nu pierd nimic.
Cu mult drag, Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Iulicutza Mar Mar 02, 2010 9:46 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:
Draga Iulicutza,
ma bucur ca testele de hormoni tiroidieni ti-au iesit bine si ca la plamani nu ai nimic. Am auzit si eu vorba aceea cu : "mancat bine, baut bine, dimineata sculat mort" dar eu am luat-o intotdeauna ca pe o gluma buna si nu m-am gandit la ea ca la ceva real.
Fa-ti si testele pentru astm, sa dea Dumnezeu sa nu ai probleme cu asta ca ai viata grea cu astmul.
Daca nu iti prieste atmosfera din Australia? ca s-au mai vazut cazuri. Toate problemele pe care le ai acum, mai putin cea a tiroidei, le aveai si in tara?
Este posibil ca organismul tau sa fie setat pentru o alta clima si sa nu-ti priasca ceea ce ai gasit acolo. Plus ca pe tine, acum te-au coplesit problemele cu moartea tatalui tau peste care este greu sa treci intr-un an, sanatatea mamei tale si poate cea a surorii tale.
Eu mai cred ca tu suferi mult ca nu poti fi aici acum, cand mama are nevoie de tine si tot gandindu-te la asta, iti pierzi echilibrul si asa fragil din cauza tiroidei.
Draga mea, tine-ma la curent cu tot ce mai faci, ca vreau sa nu pierd nimic.
Cu mult drag, Antoneta
Draga Anto, si testul de astm a iesit ok... am cerut asadar doctorului sa imi prescrie niste XANAX.. am mai luat eu in trecut, dar mi-a creat dependenta... acum il tin doar asa psihologic.. in caz ca ma apuca vreo criza mai puternica sa am ceva in casa veselie
Mai bine spune tu ce face papa?????? Spionii m-au informat ca duminica a plecat spre tine... cum este??? O sa iti povestesc cand ai timp despre tusica S si nu numai
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  ely_dodolina Mar Mar 02, 2010 2:42 pm

Iulicutza a scris:Revin cu noutati de pe frontul de sud.
Testele de hormoni TSH, T3 si T4 au iesit in limite normale. La eco au aparut nodulasii despre care stiam, dar care intre timp s-au dublat in dimensiune.Deocamdata nu este nici un pericol, mai ales ca tiroida functioneaza INCA!!!!
Am facut si raze la plamani .. au iesit ok.. in sfarsit, azi m-au programat la testul ptr astm .. daca si asta iese bine, efectiv simt ca ma invart din nou in jurul cozii. Ceva de genul: "mancat bine, culcat bine, dimineata sculat mort!!!!" lol! iar eu continui sa ma sufoc noapte de noapte morocanos
Ely bobonata, nu te-am uitat cu ceaiul de sanziene, cand ma intorc de la doctor o sa incerc sa postez floricica (si ca sa vezi cat de "disciplinata" sunt, l-am cumparat si l-am inghesuit repede in fundul dulapului , in loc sa las lenea la o parte si sa fac ceiucul miraculos bataitza )

la tine tiro functioneaza inca ,asta e bine ,la mine doae exista si atat veselie Eu o sa ma duc azi sa imi iau ceai de sanziene si o sa incep sa beau sa vad efectul .Sa stii ca mult influenteaza si sresul ,eu ti-o spun din experienta mea; acum sunt mai linistita ,desi avem multe probleme si economice si de sanatate (eu ca bubu meu,multumesc lui Doamne e sanatos !) dar ma mentalizez ca vom trece peste ele ,toate au o rezolvare in viata ,moartea nu are ! si uite asa ma conving singurik ,caci altfel as fi iar morocanos lacrimi si nu rezolv nimic .Boala cronica reprezinta o lupta continua pana la moarte ,asa o vad eu ! trebuie sa o accepti si sa inveti sa o controlezi ,desi e greu ,eu stiu ,tu stii ,altul care o are ,insa cel care nu o are i se pare ca suntem nebune surprins Si in cazul meu eu ma sufoc din cauza "scumpei" mele tiro clipici ,asta se intampla si cand sunt suparata ,si asa dintr-o data ,si de cateva ori m-am speriat foarte tare plans
Eu iti doresc multttaaaa sanatate ! hug si sa ne ridicam moralul aici ca suntem in aceeasi help
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty tiro

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Mar 02, 2010 3:34 pm

Draga Ely,
azi imi place cum gandesti, fa din acest mod o obisnuinta si o sa vezi ce bine o sa-ti fie. Bucura-te ca bubu te sustine si ca nu este bolnav. E asa de important Nu mi-ai spus cum ai petrecut la Pucioasa......
Te pup hug
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  ely_dodolina Mier Mar 03, 2010 9:51 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga Ely,
azi imi place cum gandesti, fa din acest mod o obisnuinta si o sa vezi ce bine o sa-ti fie. Bucura-te ca bubu te sustine si ca nu este bolnav. E asa de important Nu mi-ai spus cum ai petrecut la Pucioasa......
Te pup hug
Antoneta

melancolic draga mea Anto ieri eram bine ,azi nu sunt deloc ,viata e facuta din zile bune si zile rele ,azi nu am chef de nimic si de nimeni,desi afara e soare ,pasarelele canta ! de cate ori gandesc pozitiv si uit de trecut ,se intampla ceva ce imi aduce aminte de trecut si de suferinta ,si de lacrimi plans
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty zile bune, zile rele

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mier Mar 03, 2010 12:33 pm

Draga Elenush,
sa stii ca toata lumea are si zile frumoasa si urate ca ar fi prea plictisitor sa fie numai din primele, nu?
Dar cand te gandesti ca dupa o zi de asta urata, vine una frumoasa, nu-ti vine sa te bucuri?
Nu trebuie sa te gandesti decat la prezent si la viitor doar daca iti convine. Daca apar ganduri urate, alunga-le si gandeste frumos.
Te sarut, Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  ely_dodolina Joi Mar 04, 2010 10:34 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga Elenush,
sa stii ca toata lumea are si zile frumoasa si urate ca ar fi prea plictisitor sa fie numai din primele, nu?
Dar cand te gandesti ca dupa o zi de asta urata, vine una frumoasa, nu-ti vine sa te bucuri?
Nu trebuie sa te gandesti decat la prezent si la viitor doar daca iti convine. Daca apar ganduri urate, alunga-le si gandeste frumos.
Te sarut, Antoneta
melancolic stiu ca viata e formata din momente bune si rele ,insa atunci cand sunt si eu bine se intampla ceva ,si ma demoralizeaza .Azi sunt bine de moment ,desi am problema constipatiei care ma deranjeaza.Pai la prezent ma gandesc si la viitor,visez cu ochii deschisi,dar realista,la casutza noastra si la un bebel rugaciune Pupicei Anto si multumesc de sprijin ! pup
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sa povestim ! - Pagina 2 Empty Re: Sa povestim !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum