Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gradina mea

2 participanți

In jos

Gradina mea Empty Gradina mea

Mesaj  Iulicutza Vin Feb 19, 2010 7:18 am

Pana la varsta de 37 ani am locuit la bloc....asadar,despre gradina nu a putut fi vorba... doar cateva ghivece cu plante exotice care decorau apartamentul...
Acum insa, viata mea luand alta turnura, am inceput sa ma intiez in tainele gradinaritului si sa transform "jungla" pe care am gasit-o, intr-o gradina decenta da
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 19, 2010 4:32 pm

Iulicutza ai si vreo poza clipici ? eu visez la o casutza cu o gradina cu floricele si o fantanik micutza , unde sa "zburde" baietii mei ...stiu ca va deveni un hobby al meu !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  Iulicutza Sam Feb 20, 2010 3:12 am

ely_dodolina a scris:Iulicutza ai si vreo poza clipici ? eu visez la o casutza cu o gradina cu floricele si o fantanik micutza , unde sa "zburde" baietii mei ...stiu ca va deveni un hobby al meu !
E foarte greu sa mentii o gradina... necesita f multa munca, care trebuie sa fie consecventa si nu in ultimul rand, foarte, foarte multi bani.... uite, spre exemplu, de cand a inceput sa ploua mai des(lucru foarte rar pe aici) tantarii au devenit foarte activi si nu mai am nici o sansa sa ies in gradina ptr a munci. Se deterioreaza f repede... nu de putine ori m-a apucat depresia vazand cum munca mea pare a fi in zadar....buruienile se ivesc ca ciupercile dupa ploaie, iarba creste intr-un ritm ametitor si trebuie tunsa cel putin o data pe saptamana.
Apoi, fiecare gradina cu particularitatile ei, iar succesul depinde 100% de pozitia geografica in care te afli.. din experienta proprie, eu nu te-as sfatui sa ai o gradina prea mare, fiindca mentinerea ei s-ar putea sa te depaseasca (mai ales daca nu ai pe cineva sa te ajute).Sotul meu este intr-o stare de apatie generala, asa incat nu-i mai arde de nici o gradina. lacrimi
E foarte deprimant sa vezi totul in paragina!
Am cheltuit(pe ascuns, evident'lol!')o gramada de bani, pe tot felul de floricele frumos colorate, care, din pacate, au murit... acum am cam invatat ce fel de plante se preteaza la clima de aici(insa uite ca aceasta experienta m-a costat bani, timp si munca)
Visul meu a fost sa realizez o gradina pe stil european, insa acele flori sunt f greu de cultivat aici, unde este prea mult soare si atat de putina ploaie.
Am mai visat la acele jardiniere din lemn, suspendate,la ferestrele casei(stii tu, stilul mediteranean) ... ptr ca erau foarte scumpe de cumparat, l-am convins pe sotul meu sa confectioneze(are maini de aur, cand doreste) si a iesit ceva frumusel, simplu si rustic.. le-am umplut initial cu muscate, carora nu le-a placut deloc pozitionarea, apoi le-am inlocuit cu petunii... au fost un vis!!! care din pacate nu a durat mai mult de cateva saptamani.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Au murit aproape toate, acum am pus begonii... sa vedem daca am mai mult succes cu ele.Offf... cam astea ar fi detaliile picante despre gradinarit.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fiindca tot vorbeai de fantana, asa arata a noastra, e micuta, insa ptr terasa nici nu puteai alege ceva mai mare... din pacate vantul e prea puternic si arunca apa in toate directiile.. am avut si niste mini-nuferi in fantanica, dar intre timp, au decedat si ei, saracii melancolic
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
PS daca te intereseaza ptr schimb de idei, cand mai am timp, o sa mai adaug si alte floricele din gradina


Ultima editare efectuata de catre Iulicutza in Lun Feb 22, 2010 9:04 am, editata de 1 ori
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea Empty superb

Mesaj  ely_dodolina Sam Feb 20, 2010 2:04 pm

Draga iulicutza mie imi place cum arata terasa ta ,si ce frumos au iesit jardinierele facute de sotul tau (si mie imi plac cele in stil mediteranean, asa visam sa imi decorez casuta pe care trebuia sa o facem melancolic ) .Stiu ca nu e usor sa intretii o gradina ,insa eu nu visez la una mare ,ci la una micutza ,cochetutza care sa ma reprezinte pe mine zambaret Aici unde stam am o muscata pe care am curatat.o si ieri seara cand a venit sotul de la munca mi.a adus o floricica mica ,nu stiu cum ii zice ! cand o sa am casutza mea imi iau carti despre flori ,gradini etc da Mami meu are balconul plin de flori si e atat de frumos ,nu am poze ,insa am poze de la bunici cu foisorul mirat[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a fost facut de tati ,si geamurile alea erau puse asa sa protejeze iarna ,in rest le dam jos ,e foarte relaxant acolo ,avem si un leagan in spatele foisorului veselie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  Iulicutza Dum Feb 21, 2010 12:15 pm

ely_dodolina a scris:Draga iulicutza mie imi place cum arata terasa ta ,si ce frumos au iesit jardinierele facute de sotul tau (si mie imi plac cele in stil mediteranean, asa visam sa imi decorez casuta pe care trebuia sa o facem melancolic ) .Stiu ca nu e usor sa intretii o gradina ,insa eu nu visez la una mare ,ci la una micutza ,cochetutza care sa ma reprezinte pe mine zambaret Aici unde stam am o muscata pe care am curatat.o si ieri seara cand a venit sotul de la munca mi.a adus o floricica mica ,nu stiu cum ii zice ! cand o sa am casutza mea imi iau carti despre flori ,gradini etc da Mami meu are balconul plin de flori si e atat de frumos ,nu am poze ,insa am poze de la bunici cu foisorul mirat[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a fost facut de tati ,si geamurile alea erau puse asa sa protejeze iarna ,in rest le dam jos ,e foarte relaxant acolo ,avem si un leagan in spatele foisorului veselie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Intr-adevar are maini de aur tatal tau.. sa ii dea Dumnezeu sanatate si putere sa faca un foisor frumos si la viitoarea ta casuta hug
Imi plac mult si floricelele(desi nu se vad f aproape par a fi petunii si pansele).
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 22, 2010 9:58 am

Saru*mana ! Sa speram ca vom avea si noi o casutza in viitorul apropiat ! Eu nu prea cunosc florile rusine insa o sa incep sa invat despre ele ,pentru ca le iubesc !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  Iulicutza Lun Feb 22, 2010 11:55 am

Inca cateva floricele din gradina mea:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Petunii si muscate... imi e tare dor de coltul de rai cu muscate, din manastirile de maici
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Crini, muscate, garofite, crizanteme, trandafir:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 22, 2010 1:56 pm

Iulicutza nu frumos ,nu superb ,este ....N-AM CUVINTE ! e deosebit ! la asa ceva visez eu ... melancolic
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  Iulicutza Lun Feb 22, 2010 3:23 pm

ely_dodolina a scris:Iulicutza nu frumos ,nu superb ,este ....N-AM CUVINTE ! e deosebit ! la asa ceva visez eu ... melancolic
Esti tu prea draguta...dar nu e chiar asa deosebit... ne straduim si noi sa mai reparam prin gradina... ca e jale mare ce e acolo si mai e atat de mult de munca!!!!.... alti vecini au niste gradini superbe, aranjate si mereu curate lacrimi
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea Empty Re: Gradina mea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum