Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sf Maslu

2 participanți

In jos

Sf Maslu Empty Re: Sf Maslu

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 22, 2010 2:10 pm

Ce este slujba Sf. Maslu ? sa nu radeti de mine va rog dar nu stiu ! melancolic
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sf Maslu Empty Re: Sf Maslu

Mesaj  Iulicutza Lun Feb 22, 2010 3:14 pm

ely_dodolina a scris:Ce este slujba Sf. Maslu ? sa nu radeti de mine va rog dar nu stiu ! melancolic
O sa incerc sa explic pe scurt despre Sf Maslu.
Conform invataturii Crestin Ortodoxe,exista 7 Sfinte Taine ale Bisericii(Sfantul Botez, Sfantul Mir, Sfanta Spovedanie, Sfanta Euharistie sau Impartasania,Preotia, Cununia si Sfantul Maslu).
Pentru tamaduirea trupeasca si sufleteasca a bolnavilor, Domnul Iisus Hristos a randuit in Biserica, Taina Sfantului Maslu.
Maslul este Taina sfanta prin care credinciosii sunt unsi cu untdelemn sfintit prin rugaciunile preotilor.Asadar, Sfantul Maslu, impartaseste credinciosilor harul tamaduirii de bolile trupesti si sufletesti, iertarea pacatelor, intarirea sufletului si vindecarea trupului.
Dupa vechea invatatura a Bisericii, taina Sfantului Maslu se slujeste de catre 7 preoti. Numarul 7 inchipuie cele 7 daruri ale Duhului Sfant. La nevoie, pot savarsi Sf Maslu si mai putini preoti: 3(ptr numarul Sfintei Treimi) si chiar doi. Iar in cazuri de extrema urgenta chiar si numai unul singur. Sf Maslu se savarsteste in Sfanta Biserica sau in casele credinciosilor, in orice zile, dar mai ales atunci cand este POST, in Saptamana Patimilor si la hramul bisericii. Cand se slujeste in biserica se numeste MASLU DE OBSTE, adica ptr toti bolnavii parohiei. Este de preferat ca inainte de Sf Maslu, bolnavii sa se spovedeasca si impartaseasca, ptr ca iertarea si curatirea lor sa fie deplina.
Momentele cele mai importante din Slujba Sfantului Maslu sunt:
1. Rugaciunea ptr sfintirea untdelemnului pe care preotii o rostesc de 7 ori.
2.Citirea celor 7 Apostole, 7 Evanghelii si 7 Rugaciuni care intaresc credinta bolnavilor.
3.Ungerea de 7 ori a bolnavului si a celorlalti primitori ai tainei cu untdelemn sfintit.
La aceasta slujba se duce faina si ulei. Din faina de la Maslu se fac prescuri ptr Sf Liturghie sau turtisoare ptr bolnavi si credinciosi. Untdelemnul ramas se arde in candela, acasa sau la biserica.
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sf Maslu Empty Re: Sf Maslu

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 23, 2010 9:46 am

asa ...insa eu nu pot face aceasta slujba ...caci nu ma pot impartasi ,nu suntem casatoriti religios,deci preacurvim ,si parintele Stefan M. m-a sfatuit ca nu este bine sa ma impartasesc plans Una din dorintele mele arzatoare este sa ne casatorim religios ,eu simt ca dupa o sa ne dea Doamne si bebelul ...daca gresesc sau nu gandind asa ,doar El stie ! melancolic
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sf Maslu Empty Re: Sf Maslu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum