Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cununia religioasa

3 participanți

In jos

Cununia religioasa Empty Re: Cununia religioasa

Mesaj  Iulia Mar Feb 23, 2010 1:55 pm

Eu am fost la preot si aceeasi problema, traim in pacat, mi a zis ca e bn sa ma spovedesc si impartasesc, dar ca trebuie sa urmez un canon(aici depinde de preot poate fi mai aspru sau mai bland, de la a spune rugaciuni la a tine post). Eu am fost oarecum nestiutoare si am fost ofuscata ca din toate pacatele , m a pedepsit pentru acesta, pe care nu l vedeam ca un pacat.
Mi s-a explicat ca mi s a dat canon pt acesta pentru ca se crede ca atunci cand faci prima data dragoste, se creaza o legatura cu persoana respectiva sus, iar daca nu e binecuvantata, aceasta poate crea o tulburare sufleteasca. Si de aceea se sustine ca abstinenta e cea mai buna solutie si ca prima data ar trebui sa fie cu sotul.
PAre logic, dar cate femei se mai casatoresc virgine azi?
Si nici macar nu stiu daca e un lucru bun sau rau...
Oricum am inteles ca aunci cand ne vom casatori se face o spovedanie a logodnicelor si o sa se dea un canon (aprox 40 zile post pebtru spalarea pacatelor).
Eu canonul meu l-am tinut o perioada, marea mea problema e ca nu mi pare rau pentru ce am facut. Ma bucur ca cunosc persoana de langa mine, ma bucur ca stiu ca el e, ma bucur ca stiu ca ne potrivim fizic si psihic. Si mai ales stiu ca asta e ceva rar, dar si ca ne iubim si ne acceptam asa cum suntem cu trecutul meu cu mare lui trecut, dar care face parte din noi, din care am invatat ceva si care ne defineste.
Voi ce credeti? Sunt prea pacatoasa?
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cununia religioasa Empty Re: Cununia religioasa

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 23, 2010 5:07 pm

Iulia nu e vorba de ce cred eu ,sau cutare ,sau cutare e vorba de ce crede EL! si nu cred ca traim dupa placul lui ...Insa pe de o parte cate casatorii nu s.au destramat pentru ca nu au avut relatii sexuale inainte si nu se potriveau ? Nu stiu cum e mai bine ,insa eu nu ma simt impacata cu mine cu D.zeu traind asa in pacat ! melancolic lacrimi
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Cununia religioasa Empty Re: Cununia religioasa

Mesaj  Iulia Mar Feb 23, 2010 7:23 pm

ai dreptate, ce cred eu uneori nu se potriveste cu ce trebuie sa cred. Dar cred in cununia religioasa si cred ca intaraste si consolideaza o familie.
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cununia religioasa Empty dilema

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Vin Apr 02, 2010 12:29 pm

Iulia a scris:ai dreptate, ce cred eu uneori nu se potriveste cu ce trebuie sa cred. Dar cred in cununia religioasa si cred ca intaraste si consolideaza o familie.
Dragele mele,
azi voiam sa scriu ceva despre Paste, si am dat de ceea ce ati postat voi pe la aceasta rubrica, ca eu nu am citit pana acum.
Draga Iulia, dilema ta in legatura cu canonul pe care l-ai primit, nu isi are rostul. Din moment ce te-ai dus la parintele tau si ai vb despre asta, in subconstientul tau, ai realizat ca ceva nu era in ordine cu faptul ca ai trait cu o persoana chiar daca o iubesti mult inainte de casatorie.
Eu stiu ca vremurile s-au schimbat, ca oamenii s-au emancipat, ca potrivirea sexuala este foarte importanta, dar deja, viata de familie nu inseamna numai sex. Daca vrei sa afli mai multe despre asta, nu e greu sa-ti procuri niste carti de la biserica sau sa le citesti de pe internet.
Dragostea si sexul sunt importante acum, la tinerete, dar ele dispar. Daca cineva iti spune altceva, ori e o exceptie, ori minte. Ceea ce este important, si ramane pana la batranete, sunt respectul pentru celelalt si un sentiment tandru de apartenenta a celuilalt. Nu stiu daca m-ai inteles acum, dar cu siguranta, peste cativa ani,o sa realizezi ca ceea ce ti-am spus este doar realitate, nu roman de duzina.
Si revenind la ziua de azi, Vinerea Mare, vreau sa va doresc tuturor, un Paste fericit, cu toata familia alaturi, cu masa plina si mai ales, cu gandul spre cei care sunt amarati, si nu au ce pune pe masa in aceste zile. Faceti o fapta buna, si in drumul vostru prin parc, la o plimbare sau la slujba de Paste, luati cu voi un ou rosu, o felie de cozonac sau ce puteti, si oferiti-le unor oameni care sa va pomeneasca pentru asta.
Va astept cu o vorba buna pe forum, asta, daca nu v-ati suparat pe mine pentru ce v-am scris.
Cu mult drag, Antoneta!

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cununia religioasa Empty Re: Cununia religioasa

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum