Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sistemul nervos vegetativ

3 participanți

In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 05, 2010 10:42 am

Sistemele imunitar, nervos şi endocrin sunt interconectate structural (anatomic) şi funcţional.
Sistemul nervos vegetativ coordoneaza si regleaza functiile organelor interne. ca de exemplu:
ritmul cardiac
presiunea arterială
digestia
organele sexuale(de exemplu erecţia)
muşchii interiori ai ochilor etc

Acest sistem nu este controlat conştient("intenţionat").
Activitatea sistemului nervos vegetativ este in mare masura involuntata si are caracter continuu, producindu-se atit in timp de veghe cit si in timpul somnului.
Ieri am fost sa imi fac eco si am putin nisip la rinichiul stang ,fierea are o malformatie din nastere(asta nu o stiam) are forma unei teci fara boabe ,vezica putin inflamata (mi-a recomandat sa fac o analiza a urinei sa vedem dc este vorba de o infectie ).De fapt eu de ce m-am dus la eco ? ma dureau rinichii in special cel stang ,si durerea se ducea spre stomac ,ovare piciorul stang,in capul pieptului ...Medicul de ieri mi-a spus ca problemele sunt pe sistem nervos vegetativ ,pleaca de la tiroida si de la constipatie.Mi-a recomandat odihna si liniste,ceea ce incerc sa fac ,insa este foarte greu sa ma nu ma stresez pentru problemele zilnice,pentru viata de zi cu zi .
Ce metode de relaxare ati utilizat ,au avut vreun efect ?
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty raspuns

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Lun Feb 08, 2010 11:45 am

Draga Ely_dodolina,
ti-am citit povestea cu sistemul nervos vegetativ si cred ca pot sa-ti dau cateva sfaturi, de fapt, am citit ci celelalte probleme pe care le-ai postat pe forum, despre infertilitate samd
Se spune ca nu exista om sanatos, ci numai om neinvestigat.
Investigatiile astea sunt de fapt, o arma cu 2 taisuri deoarece multi medici sunt afoni, nu stiu cum au terminat facultatea. Este dezastru deoarece untratament gresit, te poate termina ca om. Azi, am o frica aproape isterica sa fiu consultata de un medic tanar care nu stiu pe unde a facut facultatea. Cu medicina nu te joci, nu este o meserie usoara, dar trebuie facuta cu MARE RESPONSABILITATE.
Eu am avut mici probleme cu tiroida de cand avean 20 de ani deoarece provin dintr-o zona recunoscuta prin lipsa iodului si prin nr. mare de bolnavi de tiroida ( Bucovina). Imediat cum am ajuns in Bucuresti mi s-au declansat niste probleme si mergand la control la endocrinologie, am dat de un medic batran care m-a pus sa ma dezbrac de la brau in sus si vine in fata mea si imi tot atingea sanii. Eu, proasta, nu-mi pun intrebari legate de legatura dintre tiroida si sani decat dupa n ani. Acum realizez ca de fapt, era un mos libidinos care avea in fata o fata de 20 de ani, cu corp tanar si ...mosul s-a vazut barbat.
mi-a dat un tratament dar nu a fost cevaspectaculos si am lasat problema in asteptare si chiar nu m-a mai interesat.
La 21 de ani am nascut primul copil iar la 1 an si 2 luni l-am nascut pe al doilea. Au fost " surpize " la momentul acela deoareca tineam calendarul si pe primul l-am alaptat si eu in acest timp eram insarcinata in 5 luni fara sa stiu. Se spune ca daca esti insarcinata, nu poti sa alaptezi ca isi strica stomacul bebelusul si se mai spune ca nu poti ramane insarcinata daca alaptezi. Fantasmagorii incercate pe pielea mea. Povesti babesti de adormit copiii. Inchipuieste-ti ca pe primul l-am nascut in octombrie in anul 2 de facultate ( deci eram insarcinata din anul 1) si pe al doilea, in decembrie in anul 3. nu stiu cum am avut asa o inconstienta, de cateva ori voiam sa ma las de scoala ca nu puteam sa stau si cu 2 copii mici si sa mai si invat pentru sesiune. Ajutor nu aveam deoareca socrii mei nu prea ma ajutau cu copiii deoarece soacra mea nu vedea iar socrul meu nu ma agrea deloc. Parintii mei erau la 450 de km departare si in plus amandoi aveau servici. A fost ceva ce n-as dori nimanui dar acum ma bucur ca sunt o mama destul de tanara ( am 48 de ani) si am baieti de 27 si 26 de ani si ca in sept. voi fi bunica. sotul meu, Dumnezeu sa-l ierte, nu ma ajuta prea mult pentru ca avea un serviciu foarte stresant Era inspector de banca, si venea tarziu acasa si in plus mama lui nu l-a pus niciodata safaca nimic si era cam nepriceput la ale casei. In toti acesti ani, eu nu am lucrat deoarece nu puteam merge la servici si la scoala si sa mai si ingrijesc de copii, aveam mereu datorii si apoi, cand au crescut copiii, am inceput cu meditatiile, cu alte probleme incat niciodata nu am facut lux sau exces in ceva anume. dupa o viata muncita, cu 2 copii care au facut si facultate (cel mare ASE-studii in limba engleza si cel mic facult. romano-americana dar pentru care a muncit ca noi nu aveam bani de studiile lui) nu am nimic, decat un ap. amarat intr-un cartier muncitoresc ,masina care face 5 ani si pe care nu pot s-o mai schimb in veci din salariul meu de profesoara si o acreala....
Draga mea, cine are, sa-i traiasca, cine nu, sa nu-i doreasca. Daca as sta sa-ti spun cate griji, probleme si ganduri iti pot face copiii, ar insemna sa nu mai termin. Chiar si asa mari cum sunt, nu pot sa ma detasez de ei si de problemele lor, mereu ma gandesc ce fac, daca ajung cu bine acasa, daca au ce sa manance, daca cel mic are prietena serioasa sau vrea doar sa profite de el, cum s-a mai intamplat dealtfel, si toata ziua, numai griji. Acum ma gandesc la cum se vor descurca tinerii casatoriti din sept. cand va naste nora mea. Nu se mai termina cu gandurile. Sa fii sanatoasa, poate ai nepoti de pe la alte rude, bucura-te de ei fara prea multe obligatii si ...fie ce-o fi. O vecina care nu putea avea copii si care isi dorea mult, a facut nu stiu ce tratament si acum are 2 baieti sanatosi. Bine, ca are cu totul alte posibilitati materiale. Asa ca nu se stie ce-ti ofera viata, nu dispera si nu-ti fa un tel din a avea copii. Daca va fi sa-i ai, vor veni sa stii.
Te sarut si scuza-ma ca ti-am facut capul mare cu problemele mela,
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Re: Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 08, 2010 11:56 am

Multumesc mult de sfaturi si sa stii ca nu ma plictisesti deloc,din contra pentru mine este foarte bine sa socializez ,si pot spune ca te consider deja prietena mea virtuala ,una din ele ,caci mai am cateva ,sper sa ajunga si ele sa isi faca cont,sunt cam ocupate ele ...Se spune ca atat cat traiesti inveti ,asa ca sunt convinsa ca am multe de invatat de la tine ,si nu numai ! Multumesc ca esti activa pe forum ,desi nu am vorbit prea mult inainte ,mai ales ca multe dintre persoanele cu tiroida, pe care le stiu de ceva ani au spus ca vor intra si vor ajuta site-ul (nu pe mine ,ca eu nu castig nimic cu el ,material vorbind) si care ma intrebau tot timpul cand e gata ...Noi sa fim sanatoase ca o sa fie bine ! Cea mai draga prietena virtuala Alina o sa iti placa mult , a devenit foarte pozitiva ,si aici este important sa fim pozitive si sa ne sustinem una pe cealalta ! :flower:
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Re: Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Lun Feb 08, 2010 12:23 pm

ai dreptate, astept sa o cunosc pe alina.
Daca tu crezi ca-ti este mau usor, iti dau si adresa da mail: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Astazi sunt activa ca nu merg la scoala, dar mai incolo, nu prea am timp decat seara sau foarte de dimineata daca nu am ceva de facut.
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Re: Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  ely_dodolina Lun Feb 08, 2010 1:50 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:ai dreptate, astept sa o cunosc pe alina.
Daca tu crezi ca-ti este mau usor, iti dau si adresa da mail: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Astazi sunt activa ca nu merg la scoala, dar mai incolo, nu prea am timp decat seara sau foarte de dimineata daca nu am ceva de facut.
Antoneta

multumesc pentru adresa ,mie imi este usor si aici si pe mail ,o sa te adaug.Si eu azi sunt pe net de dimineata pentru ca nu m-am dus la munca mirat
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Re: Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 6:27 am

ely_dodolina a scris:Mi-a recomandat odihna si liniste,ceea ce incerc sa fac ,insa este foarte greu sa ma nu ma stresez pentru problemele zilnice,pentru viata de zi cu zi .
Ce metode de relaxare ati utilizat ,au avut vreun efect ?
Draga Ely, toti doctorii, fara exceptie, ne recomanda odihna si evitarea stresului. Ce usor e sa dai din gura!!!!
La un moment dat, chiar i-am spus unuia dintre ei ca, ar fi absolut mirobolant, daca am putea vietui intr-un castel de cristal (proprietate personala, nu de alta, dar ca sa nu mai purtam si povara chiriei) in care sa ne izolam pana la adanci batraneti, in liniste si maaare fericire, departe de lumea nebuna, nebuna, nebuna...
Ceea ce nu inteleg ei, este ca, noi trebuie sa gasim raspuns in CONDITIILE DATE, de urias stres cotidian si nu intr-o lume ideatica ... Ca nu putem sa ne schimbam pozitia geografica dupa bunul plac, si nici sotii cu unii mai buni, nici soacrele cu unele mai dulci, nici copiii cu unii mai putini obraznici, nici serviciul cu unul mai relaxant si mai bine platit. NU????

O metoda de succes(zice-se!!) ar fi faimoasele exercitii de respiratie prin diafragma (sa punem la lucru diafragma, muschiul abdominal in respiratie).Sincera sa fiu nu sunt prea consecventa cu aceste exercitii... mai ales ca nu le practic cu usurinta decat in pozitie orizontala.
Este f bine stiut ca trebuie sa aloci zilnic macar cateva minute ptr aceste exercitii... organismul trebuie sa memoreze acest gen de respiratie astfel incat atunci cand se va ivi starea de neliniste, anxietate sau atac de panica, doar prin cateva respiratii prin diafragma, vei recapata controlul si vei tine in frau frica sau nervii.
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sistemul nervos vegetativ Empty Re: Sistemul nervos vegetativ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum