Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce am mai gatit ...

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Ce am mai gatit ... Empty Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 09, 2010 7:26 pm

Asa cum i-am promis Antonetei o sa va spun o reteta cu paste facuta de sotul meu ,pentru ca pastele sunt specialitatea lui .
Noi folosim paste integrale si ies foarte bune da
Paste cu ciuperci
- o cutie de ciuperci
- parmezan
-branzica ,felii de la hohland sau cum se numeste nu mai stiu rusine
-mirodenii : busuioc,nucsoara,oregano,tarhon,piper,gimber (cate putin din toate)
-ulei de masline
-smantana dulce (de gatit)
Pastele se fierb ,se adauga putin ulei de masline si un pic de sare.Intre timp se pune un pic de ulei de masline intr-o tigaie si se adauga ciupercile ,apoi branzica ,mirodeniile ,si se lasa putin la foc ,dupa care se adauga smantana dulce (de gatit),si se mai lasa putin la foc .Se scurg pastele si se adauga peste ele sosul alb obtinut ,se presara parmezan si dc vreti si putin patrunjel sau coriandru verde si gata papa ! zambaret
Pofta buna !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty paste

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 09, 2010 9:23 pm

Draga Ely_dodolina
am intrat imediat sa vad reteta de paste despre care mi-ai vorbit. Este realista, asa cum mi-ai spus si cred ca se face repede, dar nu inteleg exact ce tip de branza hochland pui : telemea sau cascaval (obisnuit sau afumat?). Te rog lamureste-ma ca vreau sa fac si eu maine cand vin de la scoala si pot acolo sa verific mailul si sa-mi cumpar ce-mi trebiue in drum spre casa. Te rog lamureste-ma ca sunt si pofticioasa pe langa alte defecte pe care le mai am. Eu am cumparat sapt. trecuta de la Mega image niste paste colorate sub foma de fundite si altele sub foma de melci, tot colorate dar cu morcov (cele portocalii), cu spanac ( verzi), cu sfecla rosie(cele roz), arata foarte decorativ si sunt facute doar din grau dur. Cred ca sunt sanatoase si astea. Oricum, le mananci din ochi, asa de aspectuoase sunt.
Nora mea foloseste numai paste integrale si sunt un pic mai inchise la culoare decat cele obisnuite, dar si ea spune ca sunt sanatoase.
Fie ca aceasta rubrica sa aibe cat maimulte colaboratoare ca bucataria este forte importanta pentru noi.
Te sarut si astept clarificarile. pup
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Mier Feb 10, 2010 9:35 am

Draga Antoneta folosim branza topita de la hochland ,cea care vine ambalata individual,dar poti pune parmezan daca vrei in loc de branza ,si atunci nu mai pui parmezan cand le servesti ,ci doar patrunjel sau coriandru verde sau busuioc,depinde de ce iti place !

Saptamana trecuta am facut pui marocan ,salata de cruditati si ciuperci umplute.

Salata de cruditati :
un mar sau doua ,depinde cat de mult vrei sa faci ,eu am pus un mar
morcovi : 5-6 ,mai mari
nuci-doua,pe care le tai micutze
mirodenii -busuioc,nucsoara,oregano,tarhon,piper,gimber (cate putin din toate) etc
otet balsamic
ulei de masline
Se da pe razatoare morcovul ,se taie marul in bucati mici patrate ,se face un sos (dressing -cum se zice pe la tv ) din: otetul balsamic ,uleiul de masline , mirodeniile si nucile .Se amesteca cu morcovul si marul ,se presara niste patrunjel verde sau coriandru.Eu o las putin la rece ,ca sa intre bine sosul in morcov si mar .



Ciuperci umplute :
6-8 ciuperci mai marisoare
4-5 catei de usturoi
cascaval ras
mirodenii -la fel ca la salata de sus
ulei de masline
Dupa ce am spalat ciupercile si le usuc cu un servet de bucatarie ,la tai coditzele marunt si le calesc foarte putin in ulei de masline cu usturoiul tocat marunt si niste mirodenii.Intre timp pun la cuptor ciupercile cu fata in jos si le las cam 10-15 min,dupa care le scot si le umplu cu compozitia de sus ,si le las la cuptor cam 20-25 min,la foc potrivit ,si cu 5 min inainte sa fie gata presar cascavalul ras ,si cand s-au facut pun si niste patrunjel si marar tocat marunt pe deasupra .Meg foarte bine cu salata de sus !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Sa aveti pofta ! bye
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty sa mancam sanatos

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mier Feb 10, 2010 7:52 pm

Dragele mele gospodine,
va trimit si eu o reteta de salata care mai poate fi mancata doar zilele acestea ca apoi intram in post si gata....

salata de ton

1 capatana de salata iceberg ( o prefer salatei obisnuite pentru ca este cu frunza mai groasa si mai suculenta)
1 conserva de ton bucati in ulei
2-4 oua fierte tari
1 conserva de porumb dulce ( sau congelat daca nu vreti conserva)
1 lamaie (zeama)
putin ulei de masline
Rupe in bucatele cu mana salata, nu cu cutitul, adauga porumbul, tonul desfacut in bucatele mai micute, uleiul, lamaia stoarsa si amesteca bine. Adauga la sfarsit ouale taiate sferturi si optional, patrunjel verde.
Salata se face atunci cand se mananca, nu de pe o zi pe alta.

Spor la treaba si pofta buna.
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Mier Feb 10, 2010 10:07 pm

Eu am o noua caret de bucate cu mancaruri din toata lumea, asa ca impartasesc cu voi o reteta:
Pui cu vin
Timp de preparare: 1 h30 min
Ingrediente:
6 pulpe de pui, 1 pahar de vin rosu de buna calitate, 2 linguri de miere de albine, 3 linguri de
soia, 3 catei de usturoi pisati, sare, piper, boia de ardei iute, 1 lingura de vegeta, 2 linguri de
ulei de uns tava si pulpele
Mod de preparare:
Se spala pulpele si se usuca cu un servetel de hirtie. Se amesteca toate produsele, se ung
pulpele si se lasa la marinat cel putin 3 ore.
Se incalzeste cuptorul la 200 de grade, se unge tava cu o lingura de ulei, se aseaza pulpele si
se toarna deasupra sosul de marinata. Se intorc din cind in cind. Dupa 40-50 de minute se ung
pulpele cu o lingura de ulei si se pun la grill pentru 10 minute.Se serveste cu cartofi la cuptor
sau orez alb combinat cu stafide si nuci.
20
Specific: Israel

Sper sa va placa, in timp o sa pun si ce am mai testat si mi a placut.
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty retete

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Joi Feb 11, 2010 9:49 am

Draguta mea Iulia,
te rog sa faci rost de retete de post ca mai avem putin si intram in postul mare. Te rog...
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Joi Feb 11, 2010 2:05 pm

DOVLECEI CU MAZĂRE ŞI VERDEAŢĂ
1 kg dovlecei în floare, 4 roşii, 250 g mazăre verde boabe, 1 ceapă, 1 linguriţă mărar şi pătrunjel tocat, 2 linguri ulei, sare.
Se toacă ceapa mărunt şi se prăjeşte cu puţin ulei. Se adaugă dovleceii în floare, proaspeţi, câteva felii de roşii şi verdeaţă tocată. Se potriveşte de sare, se acoperă şi se dă la cuptor. Când dovleceii sunt gata, se adaugă mazărea fiartă separat în apa cu sare. Mâncarea se serveşte rece.
PILAF CU DOVLECEI
3 dovlecei mijlocii, 1 ceaşcă orez, 1 ceapă, 2 linguri ulei, sare, mărar tocat, 2 ceşti cu apă. Pentru sos: 500 g roşii, 1 linguriţă zahăr, 1 linguriţă făină, 1 frunză de ţelină, sare.
Se rad dovleceii, se taie şi se rumenesc cu puţin ulei. Se pregăteşte orezul ca pentru pilaful de urzici (v. 401). Se aşază într-o cratiţă orezul şi dovleceii, împreună cu uleiul în care au fost prăjiţi, se adaugă apă, două ceşti la o ceaşcă de orez. Se potriveşte de sare. Se pune verdeaţă, se acoperă, se lasă să fiarbă la cuptor, la foc mic, o jumătate de oră. Este gata când bobul de orez se striveşte uşor între degete. Se serveşte cu sos de roşii pregătit din roşii fierte cu sare, zahăr, făina şi o frunză de ţelină. Orezul poate fi înlocuit cu arpacaş, care trebuie muiat din ajun pentru ca să fiarbă mai uşor.
FASOLE VERDE CU ULEI
1 kg fasole grasă, 1 ceapă, 2 linguri ulei, 4 roşii, 1 linguriţă făină, 1 linguriţă verdeaţă tocată, sare.
Se curăţă fasolea, de preferinţă fasole grasă. Se pune în apă fierbinte să dea câteva clocote. Se prăjeşte cu ulei o ceapă tocată, se pune făină şi se stinge cu apă. Se adaugă roşiile curăţite de pieliţe sau bulion, verdeaţă şi fasolea scursă de apă. Se potriveşte de sare şi se dă la cuptor.
ROŞII UMPLUTE CU OREZ
12 roşii potrivit de mari, 2 cepe, 1 ceaşcă de orez, 2 linguri ulei, 1 linguriţă verdeaţă, sare, piper. Pentru sos: miezul de la roşii, 1 ceapă, 1 lingură ulei, 1 linguriţă făină, 1 linguriţă zahăr, sare.
Se aleg roşii netede, rotunde şi potrivit de mari. Se taie un căpăcel în partea unde a fost codiţa, se scot miezul şi seminţele cu grijă, ca să nu se spargă roşiile, şi se pun cu gura în jos, să se scurgă. Separat se prăjeşte în ulei ceapa tăiată mărunt, se adaugă orezul, şi când începe să se îngălbenească, se stinge cu apă. Se ţine câteva minute pe foc să înflorească orezul (începe să se umfle). Se dă la o parte, se adaugă verdeaţă tocată, sare şi piper. Se umplu roşiile. Se aşază într-o cratiţă cu un sos făcut dintr-o lingură de ulei în care s-a prăjit o ceapă tocată, miezul scos din roşii, făină, zahăr şi sare. Se dă la cuptor să fiarbă puţin, la foc potrivit. Roşiile trebuie să rămână întregi, frumoase.
Tot atât de gustoase sunt şi roşiile umplute cu arpacaş. Se fac la fel, arpacaşul trebuie însă muiat în apă din ajun, ca să fiarbă mai repede
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Joi Feb 11, 2010 2:08 pm

ROŞII UMPLUTE CU CIUPERCI
12 roşii mijlocii, 250 g ciuperci, 2 cepe, 2 linguri ulei, 1 linguriţă bulion de ardei, 1 căţel de usturoi, 1 lingură pesmet, 1 linguriţă zahăr, sare, piper.
Se pregătesc roşiile ca mai sus. Se lasă să se scurga. Se prăjeşte în ulei ceapa tocată mărunt. Se spală ciupercile, şi după ce se îndepărtează vârful piciorului, se toacă mărunt. Se pun în uleiul cu ceapă, se adaugă sare, piper. Se amestecă şi când ciupercile încep să se moaie, se adaugă o linguriţă de bulion de ardei, usturoiul sfărâmat, o lingură bună de pesmet şi puţină apă. Se amestecă pe foc până când compoziţia devine destul de groasă. Se umplu roşiile şi se presară pesmet. Se pun la cuptor cu o lingură de ulei şi puţin bulion de roşii subţiat; se amestecă cu o linguriţă de zahăr. Se servesc reci. În loc de ulei se pot pregăti cu unt, dar se servesc calde.
VINETE ÎMPĂNATE (IMAMBAILDI)
6 vinete potrivite, 4 cepe, 1 morcov, 1 pătrunjel, 1/2 ţelină, 1 ardei gras, 1/2 varză, 6 căţei de usturoi, frunze şi cozi de ţelină, 2 linguri ulei. Pentru sos: 2 linguri bulion sau 300 g roşii, 1 linguriţă făină, 1 lingură ulei, 1 linguriţă zahăr, sare.
Se aleg vinete proaspete, mai mici. Se taie capătul dinspre coadă, apoi cu un cuţit mic se fac patru despicături în lungime, fără a pătrunde prea adânc. Se ţin circa 10 minute înapă clocotită. Se scot, se sărează, se aşază una lângă alta pe un fund de lemn, iar deasupra se pune alt fund cu greutăţi pe el. Se lasă astfel la teasc o jumătate de oră, să se scurgă şi să iasă amăreala din ele. Între timp se taie ceapa peştişori şi se rumeneşte în ulei. Se taie ca fideaua tot zarzavatul şi se prăjeşte de asemenea în ulei. Când zarzavatul s-a muiat, se umplu vinetele prin despicături, adăugând şi câte un fir de usturoi, se leagă cu frunze de ţelină opărite şi se aşază într-o cratiţă. Dacă mai rămâne zarzavat, se pot umple şi câţiva ardei graşi, care se aşază printre vinete. Se face un sos din puţin ulei, bulion sau câteva roşii date prin sită, sare, piper, o linguriţă de zahăr şi făină. Se toarnă sosul în cratiţă şi se lasă să fiarbă înăbuşit, la foc potrivit, o jumătate de oră. Se serveşte rece.
VINETE GRECEŞTI
3 vinete mijlocii, 1 lingură făină, 3 căpăţâni de usturoi, 500 g roşii, 3 linguri ulei, 1 linguriţă zahăr, sare.
Se aleg vinete mijlocii, se taie felii, se opăresc câteva minute în apă clocotită cu sare şi se ţin 20 minute sub teasc. Se scurg, se dau prin făină şi se rumenesc în ulei la foc mijlociu, încet, ca să fie bine pătrunse. Se curăţă usturoiul, se prăjeşte uşor cu puţin ulei, se adaugă roşiile fără coajă, zahărul şi sarea. Se lasă să fiarbă acoperit până ce usturoiul începe să se moaie. Se aşază feliile de vinete frumos pe farfurie, iar la mijloc se toarnă sosul de roşii cu usturoi.
MÂNCARE DE VINETE CU ROŞII ŞI ARDEI
2 — 3 vinete mijlocii, 1 kg roşii, 2 cepe, 6 ardei graşi, 2 — 3 căţei de usturoi, 2 — 3 linguri ulei, mărar, pătrunjel, sare, piper.
Se taie roşiile felii. Se aşază un rînd pe fundul cratiţei, apoi se pune un rând de ceapă crudă tăiată peştişori (felii subţiri). Se taie în patru vinetele, se opăresc, se scurg, se aşază peste ceapă, iar deasupra se pun ardei graşi tăiaţi rotocoale. Peste ardei se pun câţiva căţei de usturoi tăiaţi în două, mărar, pătrunjel tocat, sare şi piper (facultativ). Deasupra se pune restul de roşii tăiate felii. Se acoperă cratiţa cu capacul şi se lasă să fiarbă la foc mic. Când începe să lase apă, se adaugă uleiul. Se mişcă cratiţa din când în când, pentru a se controla dacă nu s-a prins de fund. Se dă la cuptor până ce scade complet. Se lasă să se răcească în cratiţă şi se răstoarnă ca o budincă.
BAME GRECEŞTI
1 kg bame, 3 cepe, 500 g roşii sau 2 linguri bulion, 1 ceaşcă oţet sau borş, 1 linguriţă făină, 1 linguriţă zahăr, sare, 3 linguri ulei.
Bamele trebuie să fie tinere şi proaspete, altfel sunt băloase. Se rup codiţele şi se opăresc cu borş sau cu oţet îndoit cu apă. Se ţin astfel un sfert de oră, se scurg şi se spală în 2 — 3 ape reci. Se prăjesc uşor în ulei cepele tăiate mărunt, se presară făina, se sting cu apă, se adaugă bulion sau roşii curăţate de seminţe, zahăr şi sare. Se pun bamele în sos. Se lasă să fiarbă încet. Ca să nu se sfărâme. Se servesc reci.
SARMALE CU OREZ
1 varză mare, 2 cepe, 1 ceaşcă orez, sare, piper, 1 linguriţă verdeaţă tocată mărunt, 1 linguriţă boia, bulion, 3 linguri ulei.
Ca şi cele cu carne, sarmalele cu orez se pot face din varză acră sau din varză dulce. Varza acră se spală cu apă rece, iar varza dulce se opăreşte cu borş. Se rumeneşte în ulei ceapa tăiată mărunt. Când a început să se îngălbenească, se adaugă orezul ales şi spălat. Se stinge cu o ceaşcă de apă. Se pune sare, piper, verdeaţă tocată şi, după gust şi posibilitate, o mână de stafide fără sâmburi, alese şi spălate. Între timp se pregăteşte varza, se fac sarmale şi se aşază în cratiţă, după ce pe fundul acesteia s-a pus un rând de varză tăiată mărunt. Deasupra se mai pune un rând de varză. Se toarnă apă la cele făcute cu varză acră şi borş la cele cu varză dulce. Se pune puţin bulion sau boia şi două linguri de ulei. Se dau la cuptor să fiarbă înăbuşit o oră. Când orezul este fiert, se dau la o parte. Se servesc reci.
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Joi Feb 11, 2010 2:08 pm

Draga Antoneta nu le -am testat, dar vad ca s o gramada de retete, daca crezi ca te ajuta o sa mai postez
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Joi Feb 11, 2010 3:30 pm

Legumele vesele :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si prietenoase si sanatoase, sper sa va amuze :)
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Mariana Popa Vin Feb 12, 2010 1:32 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Dragele mele gospodine,
va trimit si eu o reteta de salata care mai poate fi mancata doar zilele acestea ca apoi intram in post si gata....

salata de ton

1 capatana de salata iceberg ( o prefer salatei obisnuite pentru ca este cu frunza mai groasa si mai suculenta)
1 conserva de ton bucati in ulei
2-4 oua fierte tari
1 conserva de porumb dulce ( sau congelat daca nu vreti conserva)
1 lamaie (zeama)
putin ulei de masline

Yammmmmmmmmm, foarte buna, eu am pus la varianta asta si cateva crutoane si 4-5 felii de rosii. E delicioasa.
Ce-mi place in topic-ul asta cu papica! Daca n-ar fi kilogramele o problema....

Mariana Popa

Mesaje : 28
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty mancare sanatoasa

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Vin Feb 12, 2010 2:10 pm

Fetelor, ma distrez tare cu Iulia, se vede ca e tinerica; ne-a postat legumele astea vesele, de unde le-o gasi?
Iti vine sa nu le mai tai ca sa le gatesti, ci sa stai cu ele la povesti si glume.
Daca n-ar fi burtica pretentioasa, ar fi perfect.Chiar n-am avea mare lucru de facut si cred ca am fi mai fericite.
Dar ma rog, asta este situatia. Sa fim sanatosi si sa gatim doar ce ne place si niciodata mancare de regim.
Antoneta hug

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 12, 2010 2:19 pm

Iulia foarte haioase pozele cu legumele veselie

Mariana salata trimisa de Antoneta nu ingrasa deloc ,si e super buna da mie imi place fff mult tonul !

Antoneta sper sa nu te superi pe mine ,insa trebuie sa iti spun sa nu mai folosesti salata iceberg,este facuta pe banda... imi pare rau Noi am mancat multaaa salata d.asta prin Spania ,pana am aflat procesul prin care se face ,si e plina plina de chimicale ,creste in maxim 2 zile ! Noi duceam dorul salatei ,rosiilor,castravetilor de aici ,insa cu intrarea in UE am observat ca si aici nu prea se mai gaseste nimic natural plans
Sa nu te superi hug
O sa va spun o reteta pe care am facut-o acum ceva timp

Dovlecei umpluti cu ciuperci
4 dovlecei
2 rosii
2 ciuperci
orez(dupa ochi ,nu stiu sa pun exact cantitatea)
1 ardei
1 ceapa
4-5 catei de usturoi
1 ou
mirodenii - ce iti place tie ,eu am pus busuioc,marar,patrunjel,nucsoara,ghimber si piper
ulei de masline

Se taie in doua dovleceii,si din ingredientele mai sus mentionate se face o compozitie.Eu tai marut ceapa,ardeiul,ciupercile,usturoiul si le calesc foarte putin in ulei de masline peste care adaug mirodeniile si orezul ,si le mai las la foc usor .Apoi las compozitia sa se raceasca foarte putin o amestec cu oul si o pun in dovlecei ,si la fiecare dovlecel pun un capacel de rosie.Sosul il fac din rosiile taiate maruntzel si mirodenii.Pun dovleceii in oala ,pun sosul si la foc cu ele ! se pot face si la cuptor! si cand sunt gata eu presar niste patrunjel sau coriandru (verde de preferinta ,insa la noi nu se gaseste,cel putin eu aici unde sunt nu gasesc morocanos )

Sper sa nu fii uitat nimic pup Aaaa Antoneta sa nu mai pui ou ,ca sa fie de post da
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty mancarea cea buna

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Vin Feb 12, 2010 2:50 pm

Nu pot sa fac acum ce ai postat chiar daca pare bun si relativ usor de facut.
Nu am dovlecei decat daca ma duc la Mega. Dovleceii ii tai pe lungime? Nu scobesti putin continutul ca sa intre mai bine umplutura?
Raspunde-mi ca ii fac la 19 cand ajung acasa de la scoala.
In legatura cu salata iceberg, ma bucur ca mi-ai spus, eu de unde sa stiu?
Am vazut pe eticheta ca este din Spania, dea nu mi-a trecut prin cap ca nu-i sanatoasa. Chiar imi placea ca e mai suculenta si ca are foaia mai groasa. Azi pot pune ou ca ti-am spus ca se mai mananca oua pana dumunica inclusiv.
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 12, 2010 3:04 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Nu pot sa fac acum ce ai postat chiar daca pare bun si relativ usor de facut.
Nu am dovlecei decat daca ma duc la Mega. Dovleceii ii tai pe lungime? Nu scobesti putin continutul ca sa intre mai bine umplutura?
Raspunde-mi ca ii fac la 19 cand ajung acasa de la scoala.
In legatura cu salata iceberg, ma bucur ca mi-ai spus, eu de unde sa stiu?
Am vazut pe eticheta ca este din Spania, dea nu mi-a trecut prin cap ca nu-i sanatoasa. Chiar imi placea ca e mai suculenta si ca are foaia mai groasa. Azi pot pune ou ca ti-am spus ca se mai mananca oua pana dumunica inclusiv.
Antoneta

Da da scuze am uitat sa spun ca trebuiesc scobiti dovleceii si sa ii tai dar nu pe lungime ci pe latime ,ca sa poti sa ii pui in cratita ,jos cu partea nescobita si in sus cu partea scobita pe care o umpli cu aceea compozitie si apoi pui o rondea de rosie ,ca si capacel .Stiam eu ca am uitat ceva surprins O sa te obisnuiesti cu mine asa uituca clipici pup
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Vin Feb 12, 2010 3:10 pm

Uituca, dar draguta si de aceea te iubesc, altfel, as iubi un robot.
Numai cine nu munceste, nu greseste, nu?
Trebuie sa fug la scoala, ca daca intarzii, copiii sunt in stare sa dispara crezand ca eu nu vin si mai vreau sa trec si pe la mega sa iau dovlecei
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Pilaf de naut

Mesaj  Iulia Vin Feb 12, 2010 6:57 pm

Reteta de fata e menita sa spulbere ideile cu privire la timpul lung de preparare a mancarii raw. Multi sunt de parere ca mancarea cruda necesita un timp indelungat de preparare (si mai ales asteptare) facand referire la timpul de inmuiere a nucilor si semintelor, la deshidratare sau la fermentare. Ei, na ca am sa va spulber aceste idei prin reteta de fata. e gata in fix 15 minute. Da, nautul trebuie inmuiat insa sa nu-mi spuneti ca stati langa el pana e gata! Pana va intoarceti de la servici acesta e gata inmuiat, numa’ bun pentru un pilaf fals, cu multe bunaciuni in el. Nu e nevoie de ingrediente greu de procurat, nici de legume extrasezoniere, deci este o reteta accesibila si simpla.

Si ca sa va dau si un pont: incercati sa creati mancaruri alese, folosindu-va de imaginatie. De la boabele de naut inmuiate si zdrobite, porniti o alta reteta, folosind ingrediente pe placul vostru. Experimentati – e cuvantul de baza in raw food! Si veti vedea ca va veti indragosti de aceste mancaruri!

Chickpeas pilaf
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pilaf de naut (puteti jongla cu cantitaile in functie de preferinte si portii, totul se face la ochi)

Eu am folosit asa (pt ~2 – 3 persoane)

- aprox. 1 cana naut inmuiat in apa rece 12-16 ore

- 1 ceapa rosie mica, taiata marunt

- 1 ardei taiat marunt

- 1/2 avocado, curatat si taiat cubulete

- zeama de la 1/2 lamaie

- 1/2 legatura patrunjel, tocata marunt

- 1 lg ulei masline

- sare, piper

Nautul se pune in robot si se mixeaza pana ajunge de consistenta orezului (vezi poza de mai sus).

Se pun intr-un bol toate ingredientele si se amesteca bine. Se serveste de indata.

Rezista la frigider pentru 1-2 zile.
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Supa de afine cu biscuiti

Mesaj  Iulia Vin Feb 12, 2010 6:59 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cantitatile sunt la alegere insa informativ, iata cam cat am folosit eu pentru 3 pahare precum cele din fotografie

- afine sau orice fruct va place, inghetate = 1 cana

- lapte de soia cu vanilie = 1 1/2 cana

- sirop de agave / miere = dupa gust

- biscuiti digestivi

Fructele, laptele si siropul se pun in blender si se mixeaza pana rezulta o compozitie uniforma si cremoasa.

Se toarna in pahare inalte si se garniseste cu cate un biscuit. Se serveste de indata.
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 12, 2010 8:13 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Uituca, dar draguta si de aceea te iubesc, altfel, as iubi un robot.
Numai cine nu munceste, nu greseste, nu?
Trebuie sa fug la scoala, ca daca intarzii, copiii sunt in stare sa dispara crezand ca eu nu vin si mai vreau sa trec si pe la mega sa iau dovlecei
Antoneta

rusine saru*mana si eu te ubesc pentru ca esti ca o sora mai mare ! iar Iulia ca o sora mai mica zambaret
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 12, 2010 8:15 pm

Iulia bubulina gospodina mirat m-ai dat gata cu supa de afine cu biscuiti ! in loc de afine eu as pune zmeura ,se poate ? gandind yammyyy ce bun trebuie sa fie !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulia Vin Feb 12, 2010 8:18 pm

rusine am vazut ca au aparut capsinile, dc nu incerci cu ele? scoate limba melancolic
Iulia
Iulia

Mesaje : 68
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Vin Feb 12, 2010 8:41 pm

Iulia a scris:rusine am vazut ca au aparut capsinile, dc nu incerci cu ele? scoate limba melancolic

pentru ca stiu de unde vin si am zis ca nu mai pap decat di gradina de la beny*beny a mea ,sau de la piata ,capsuni de romania ,desi si alea cred ca au ceva chimicale ! dar stii ce am eu la congelator veselie visine ,zmeura (din gradina bunicii si a mamei ) si cirese hug
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 9:03 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draguta mea Iulia,
te rog sa faci rost de retete de post ca mai avem putin si intram in postul mare. Te rog...
Antoneta
Pentru Antoaneta si nu numai, cateva poze cu mancarici de post:
Orez fiert si niste legume la cuptor(morcov, cartof alb, cartof rosu, brocoli, dovlecel)
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]
Apoi o mancarica cu legume(reteta turceasca):
[flash][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/flash]
Sa nu uitam si lintea care este foarte sanatoasa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 16, 2010 9:21 am

yammyyy draga iulicutza eu as vrea sa fac saptamana aceasta niste vinete la cuptor ,o sa pun reteta aici ,sper sa iti placa si tie si restul fetelor !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Iulicutza Mar Feb 16, 2010 9:26 am

ely_dodolina a scris:yammyyy draga iulicutza eu as vrea sa fac saptamana aceasta niste vinete la cuptor ,o sa pun reteta aici ,sper sa iti placa si tie si restul fetelor !
Daaa, sotului meu ii plac foarte tare vinetele... am vrut sa atasez o poza cu una din retetele preferate ale sotului:vinete umplute, la cuptor, insa am zis sa n-o ispitesc pe Antoaneta(si pe restul fetelor) fiindca reteta nu-i de post lacrimi
Iulicutza
Iulicutza

Mesaje : 74
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ce am mai gatit ... Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum