Glanda Tiroida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce am mai gatit ...

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 10:33 am

Iulicutza a scris:
ely_dodolina a scris:yammyyy draga iulicutza eu as vrea sa fac saptamana aceasta niste vinete la cuptor ,o sa pun reteta aici ,sper sa iti placa si tie si restul fetelor !
Daaa, sotului meu ii plac foarte tare vinetele... am vrut sa atasez o poza cu una din retetele preferate ale sotului:vinete umplute, la cuptor, insa am zis sa n-o ispitesc pe Antoaneta(si pe restul fetelor) fiindca reteta nu-i de post lacrimi

Draga mea,
bine faci ca nu ne ispitesti, asa faci o fapta buna!
Te pup, Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty sa mancam sanatos

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 3:31 pm

Vad ca nimeni nu a mai accesat astazi rubrica, probabil, fiind la serviciu, nu va intereseaza sa gatiti.
Eu va dau o reteta de prajituri de post, foarte bune si in acelasi timp ieftine, asta daca nu fugiti de margarina. Stiu ca nu e buna, dar in post, o mai folosesc, nu fac excese, dar nu ma despart de ea definitiv.
250g. margarina
300g. faina
1 lingura otet
3 linguri apa rece
Se face un aluat din toate ingredientele si se lasa la frigider 2 ore( se poate face aluatul azi si se coace maine, este si mai bun)
Din acest aluat se pot face:- placinta cu mere ( necalite, doar rase, stoarse si presarate cu putin zahar si scortisoara)
- cornulete cu rahat sau gem ( dar gemul trebuie sa fie tare ca altfel, curge din cornulete si iese o amareala)
- cornulete cu fructe confiate (sunt la supermarchet cubulete de papaia, ananas....)
-prajitura cu gem (se face o foaie, se pune in tava, se pune gem si apoi a 2 a foaie si se lipesc bine marginile)
Spor la treaba!
Daca nu postiti, puteti folosi unt in loc de margarina si puteti pune branza dulce ca umplutura amestecata cu oua, zahar, vanilie, stafide..
Nu stiu cate calorii are, dar nici nu ma mai intereseaza.

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Mar Feb 16, 2010 6:51 pm

Ionescu Antoneta Elena a scris:Vad ca nimeni nu a mai accesat astazi rubrica, probabil, fiind la serviciu, nu va intereseaza sa gatiti.
Eu va dau o reteta de prajituri de post, foarte bune si in acelasi timp ieftine, asta daca nu fugiti de margarina. Stiu ca nu e buna, dar in post, o mai folosesc, nu fac excese, dar nu ma despart de ea definitiv.
250g. margarina
300g. faina
1 lingura otet
3 linguri apa rece
Se face un aluat din toate ingredientele si se lasa la frigider 2 ore( se poate face aluatul azi si se coace maine, este si mai bun)
Din acest aluat se pot face:- placinta cu mere ( necalite, doar rase, stoarse si presarate cu putin zahar si scortisoara)
- cornulete cu rahat sau gem ( dar gemul trebuie sa fie tare ca altfel, curge din cornulete si iese o amareala)
- cornulete cu fructe confiate (sunt la supermarchet cubulete de papaia, ananas....)
-prajitura cu gem (se face o foaie, se pune in tava, se pune gem si apoi a 2 a foaie si se lipesc bine marginile)
Spor la treaba!
Daca nu postiti, puteti folosi unt in loc de margarina si puteti pune branza dulce ca umplutura amestecata cu oua, zahar, vanilie, stafide..
Nu stiu cate calorii are, dar nici nu ma mai intereseaza.

Dragutza mea eu azi am fost bagata in priza ...am mutat prin sufragerie lucrurile ...acum ma dor rinichii lacrimi si nu am mai avut imp de gatit ,insa maine as vrea sa fac ceva ,o sa pun reteta .stii ce as face eu din reteta ta ? veselie niste cornuletze umplute cu gem si mac ,asta mi s-a facut pofta citind postarea ta !
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty cornulete

Mesaj  Ionescu Antoneta Elena Mar Feb 16, 2010 9:43 pm

Draga mea, fa cornuleta cu gem si mac, mie nu mi-a trecut prin cap o asemenea combinatie.
Eu te sfatuiesc sa stai mai mult prin bucatarie si mai putin pe la mutat mobila ca uite ce patesti...sa stii ca si mie tare imi mai placea sa schimb prin casa, mi se parea ca este mereu ceva nou, pana intr-o zi, cand sotul meu mi-a spus sa nu care cumva sa-mi treaca prin cap sa-l schimb si pe el cu cine stie cine; de atunci, m-am potolit ca nu cumva sa creada ca este un "apropo".
Antoneta

Ionescu Antoneta Elena

Mesaje : 112
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  ely_dodolina Mier Feb 17, 2010 9:11 am

Ionescu Antoneta Elena a scris:Draga mea, fa cornuleta cu gem si mac, mie nu mi-a trecut prin cap o asemenea combinatie.
Eu te sfatuiesc sa stai mai mult prin bucatarie si mai putin pe la mutat mobila ca uite ce patesti...sa stii ca si mie tare imi mai placea sa schimb prin casa, mi se parea ca este mereu ceva nou, pana intr-o zi, cand sotul meu mi-a spus sa nu care cumva sa-mi treaca prin cap sa-l schimb si pe el cu cine stie cine; de atunci, m-am potolit ca nu cumva sa creada ca este un "apropo".
Antoneta
veselie ieri aveam niste nervisori si am zis sa ii scot prin munca fizica ,si m-am autopedepsit plans azi trebuie sa gatesc ...
ely_dodolina
ely_dodolina

Mesaje : 205
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 44
Localizare : ploiesti

http://www.tiroidamea.go.ro

Sus In jos

Ce am mai gatit ... - Pagina 2 Empty Re: Ce am mai gatit ...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum